Každá stavba začíná od základů. Nebo spíš – výběrem pozemku. Najít ten nejvhodnější je důležitým prvním krokem ke spokojenému bydlení. Ještě předtím, než se pustíte do hledání pozemku, je dobré mít jasnou představu o podobě svého domu snů. O tom, zda chcete bydlet na samotě u lesa, na venkově nebo ve městě. Měli byste mít také jasno o velikosti pozemku a jeho případné údržbě. Jak tedy vybrat pozemek?

Názor na ideální pozemek se může lišit. Leckdy i diametrálně. Záleží na individuálním nastavení i životním stylu každého z nás, na finančních možnostech, podobě plánovaného domu… Přes všechny odlišnosti však existuje řada společných zásad, které jsou při hledání a výběru parcely důležité a nezbytné, ať už na ní postavíte zděný dům, nebo zvolíte dřevostavbu.

Výběr lokality je základ

Prvním krokem je vždy výběr vhodné lokality. Je nutné si dopředu ujasnit, zda budete do práce dojíždět autem nebo hromadnou dopravou. Jak je doprava z daného místa dostupná. A pokud máte děti, tak vědět, kde je nejbližší škola či školka. To platí i pro občanskou vybavenost, lékaře, obchody, sportoviště apod.

„To vše je nutné zohlednit, protože hledáte místo, kde budete chtít žít nejspíš na stálo,“ radí realitní expertka Radmila Farková.

bungalov, dřevostavba GuzmanPodívejte se na příběh tohoto domu

S výběrem vhodné lokality ale souvisejí i další faktory. Je dobré zvolit pozemek na vyvýšeném místě, abyste eliminovali hrozbu povodní. Také byste měli znát směr převážně vanoucích větrů a vybírat i podle toho, abyste později nemuseli snášet třeba nepříjemný zápach z nedalekého podniku či skládky.

Pozor na různá omezení

Rozhodně si ověřte na příslušném místním nebo stavebním úřadě vše o vyhlédnutém pozemku. Především to, zda je pozemek v územním plánu města či obce určený pro stavbu rodinných domků a jaká zde platí omezení. A vše o vlastnických vztazích i to, jestli lze na pozemku vůbec stavět.

„Mohou platit různá místní omezení. Například jakou musí mít dům střechu, barvu a výšku. Prověřte i to, zda v místě neplatí skrytá omezení, jako různá ochranná pásma či chráněné krajinné oblasti,“ upozorňuje Radmila Farková.

Zrovna tak je důležité zjistit si, zda se v budoucnu neplánuje v blízkém okolí stavba dálnice či třeba průmyslové zóny. „Pokud je parcela už v zastavěné oblasti, je dobré poznat i sousedy, zjistit si informace o jejich podnikání, probrat s nimi stavbu předem, aby vám poté neházeli klacky pod nohy,“ vysvětluje Radmila Farková.

Buďte důslední a důkladní

Ale zpět k vybírání správného pozemku. Další zásadní otázkou jsou příjezdové komunikace a možnosti připojení na inženýrské sítě, což znamená elektřina, plyn, vodovod a kanalizace. Tyto informace získáte od správců sítí a komunikací.

Ale pozor! To, že sítě u parcely jsou, ještě neznamená, že se také připojíte. Překážkou může být omezená kapacita. Delší přípojky k sítím jsou pak docela nákladnou záležitostí a vaši stavbu mohou hodně prodražit. Vyplatí se zjistit si i vše o geologickém podloží parcely.

Podívejte se na příběh tohoto domu

„Pokud v obci není vodovod, je potřebné zjistit, zda je možné vyhloubit studnu, nebo už jde o báňské dílo. Pak platí jiné normy a samozřejmě je to i o jiných penězích,“ doplňuje Radmila Farková.

Nepodceňte velikost pozemku

Roli samozřejmě hraje i cena a velikost pozemku. Menší plocha – i 300 m² – stačí pro řadový dům, pro větší a samostatný dům, navíc třeba se zahradou, se musí počítat s větším pozemkem – mezi 800 až 1 000 m².

Bungalov Line 131 ve variantním řešení

6 důležitých rad v kostce

1. Samota, obec, město? Mějte o lokalitě jasno už předem.
2. Zjistěte si vše o územním plánu pozemku i oblasti.
3. Ověřte si možnosti připojení k inženýrským sítím.
4. Srovnejte si ceny pozemků v lokalitě.
5. Poznejte sousedy i jejich podnikání.
6. Pozor na skrytá omezení (ochranná pásma, vlastník, stavební omezení).

Nová daňová úprava

Od letošního 1. listopadu platí podle novely zákona nově to, že daň z nabytí nemovitých věcí platí kupující. Dosud byla tato povinnost většinou na prodávajícím, pokud nebylo ve smlouvě dohodnuto, že plátcem je nabyvatel. Sazba daně se nemění a zůstává ve výši 4 procenta z prodejní nebo odhadní ceny.

Vyberte si dřevostavbu

dům z
katalogu

Postavíme vám dřevostavbu podle domu z katalogu. Ale také podle individuálního návrhu.

Prohlédnout katalog

individuální
dům

Postavíme vám dřevostavbu podle domu z katalogu. Ale také podle individuálního návrhu.

Více informací

Reference

Inteligentní dům umí mnohem více než jen hrát si se světly

Měli pozemek a chtěli co nejdříve bydlet ve svém. Proto se Lavičkovi rozhodli pro montovanou dřevostavbu. Stavět se začalo na jaře a Vánoce už rodina strávila v novém patrovém domě. Jejich dům je přitom výjimečný tím, že je doslova prošpikovaný moderními technologiemi. Nejen o tom, jak se staví inteligentní dům, jsme si povídali s jeho […]

Více informací

Neuvěřitelná rychlost výstavby bungalovu

Ta rychlost byla skvělá, pochvaluje si výstavbu bungalovu sportovní ředitel SK Kladno „Vždycky jsme si chtěli postavit vlastní dům a dřevostavba pro nás byla jasná volba,“ říká Petr Brabec, bývalý profesionální fotbalista, trenér a v současné době sportovní ředitel fotbalového SK Kladno. Od nastěhování do vysněného domu uběhlo už pět let a my jsme rodinu Brabcových […]

Více informací
rodinné domy

    Mám zájem o rodinný dům [_post_title]

    Abychom vás mohli kontaktovat, musíme po nějakou dobu s maximální péčí zpracovávat vaše osobní údaje. Kompletní informace a podmínky zpracování naleznete zde.