6. Rizika
Neopomeňte ani možná přírodní rizika – rozvodněný potok nebo sesuvy půdy. Ostražití buďte v případě blízkosti zdrojů záření, jakými jsou vysílače, vedení vysokého napětí, trafostanice. Důležitá může být i hladina spodní vody, blízkost zdrojů hluku či kvalita půdy.
Při výběru pozemku je důležité vědět i to, co je pod zemí, zda se tam neskrývá nějaká překážka. Skalnaté podloží výrazně zvýší náklady na stavbu domu, na jeho založení. Problémy může způsobit i vysoká hladina spodní vody. Ta by mohla při delších a silných deštích zaplavovat sklepní prostory.
Nevhodné podloží založení stavby výrazně prodraží. Jsou známy případy, kdy se musel dům zakládat na tzv. pilotech, a stavba se tudíž prodražila o téměř půl milionu korun.
Aby se předešlo takovým problémům, slouží radonový a hydrogeologický posudek. Vyplatí se ho provést. Více informací najdete například na www.geopro.cz nebo www.agrogeologie.cz. Pokud nemáte peníze nazbyt na geologický průzkum, někdy stačí, když se zeptáte sousedů. Toto riziko však určitě nepodceňte, spodní voda totiž může způsobit problémy se statikou domu.
7. Světové strany
Orientace na světové strany je zdánlivě zanedbatelným faktorem, ale není tomu tak. Ideální je přístupová komunikace napojená ze severní strany, což umožňuje optimální umístění obytných místností na jižní osluněné straně, včetně například terasy. Na severní straně je vhodné umístit vstup do domu, garáž, technické místnosti a komoru.
Vzhledem k tomu, že u nás převažují západní větry, je dobré si zjistit, jak vypadá okolí na západ od našeho pozemku. Právě odtud může vítr přinášet prach, smog a zápach z různých podniků nebo skládek.
8. Sousedé
Pokud kupujete parcelu už mezi dvěma postavenými domy, zjistěte si informace o sousedech a jejich podnikání. Může být problém, když později zjistíte, že vlastní psí útulek, chovají jiná domácí zvířata. Nebo papoušky, kteří jsou většinu roku ve voliéře venku a jsou bohužel patřičně hluční.
Je dobré s příštími sousedy stavbu probrat předem, jestli vám nebudou házet klacky pod nohy. Aktuálně platná legislativa neumožňuje zastavět celou plochu pozemku. Myslete na minimální odstupovou vzdálenost dvou sousedních objektů, která má být z důvodu požární bezpečnosti minimálně sedm metrů.
9. Více návštěv
Zrovna tak je důležité navštívit vybraný pozemek nejen během dne, ale také v noci a také ve všední i sváteční den. Rozdíly mohou být diametrální.
10. Důkladnost
Pozor na přístupovou cestu k vybranému pozemku. Bude vaše nebo obecní? Nebo třetí osoby? A co zimní údržba? A případné opravy?
Ověřte si také možnosti připojení na inženýrské sítě, tedy elektrický proud, plyn, vodovod, kanalizaci. Tyto informace získáte u příslušných správců sítí a komunikací. Existence sítí ještě není zárukou připojení. Proti může být omezená kapacita.