Vytápění dřevostavby: Zkombinujte moderní topení

Ještě před 10 lety lidé kombinovali při vytápění rodinného domu hlavně elektrokotle či plynové kotle s radiátory a podlahovým vytápěním. Dnes je situace jiná – na trhu je obrovská škála různých vytápěcích systémů, navíc zařízení jsou technicky vyspělejší a výkonnější a umožňují stlačit náklady na vytápění domu co nejníže.

Budoucí majitelé domu často do detailů zkoumají dostupné technologie a dlouze je mezi sebou porovnávají. Podle expertů z firmy Guzman ale zapomínají zahrnout do výběru kromě pořizovacích nákladů i měsíční provozní náklady, které určují, jak rychle se investice do topení vrátí.

„Například tepelné čerpadlo je dražší než elektrický kotel, ale zase má nižší měsíční provozní náklady. Proto klientům ukazujeme grafy s pořizovacími náklady ke konkrétním možnostem vytápění rodinného domu. Z těch je patrné, po kolika měsících se daný vytápěcí systém vyplatí. Samozřejmě čím větší je dům, tím delší je návratnost,“ říká hlavní projektant společnosti Guzman Václav Kuchynka.

Vytápěcí systémy je možné kombinovat

Václav Kuchyňka projektant společnosti Guzman Ing. Václav Kuchynka, hlavní projektant firmy Guzman

Vzhledem k řadě novinek mezi vytápěcími systémy se klienti nemusejí držet při zdi a jednotlivé technologie ve svém domě kombinovat. Zajímavý je třeba mix tepelného čerpadla a podlahového teplovodního vytápění, které má i funkci chlazení. Technologie stará zhruba dva roky funguje prostě – v létě se režim tepelného čerpadla jednoduše přepne na chlazení.

„Dříve něco takového nebylo možné, firmy se tomu úzkostlivě vyhýbaly,“ uvádí Václav Kuchynka a vysvětluje: „Technologie tehdy ještě nebyla tak vychytaná. Když například studenou keramickou podlahu ohřívalo slunce, tak se rosila. Dnes ale existuje regulace, díky níž potíž s rosením podlahy odpadá.“

Další možností pro vytápění domu jsou třeba elektrické sálavé panely. To je neotřelý topný systém, kdy jsou panely umístěny třeba na stropě a dokážou rovnoměrně zahřívat i velký prostor. Klienti také pro vytápění využívají fotovoltaické panely. Nepořizují si je ale hned.

„S fotovoltaickými panely čekají, protože na jejich instalaci zpočátku nemají peníze. Nejdřív se soustřeďují na to nejnutnější, aby mohli co nejdříve bydlet. Fotovoltaiku často odsouvají a přidávají k primárním vytápěcím systémům až v budoucnu,“ konstatuje Václav Kuchynka.

Úspora energií začíná už při navrhování dřevostavby

Aby se vám podařilo proměnit svůj dům v pohodlné a především úsporné bydlení, musíte na to myslet už při navrhování domu. Podle expertů na dřevostavby z firmy Guzman je nutné promyslet si především správnou orientaci domu a zvážit moderní rekuperaci tepla. To jsou klíčové body už při samotném navrhování domu.

Pokud se budete řídit jejich základními doporučeními, bude pro vás hračkou výrazně ve vašem domě snížit náklady na vytápění.

1 Orientace domu

Velké prosklené plochy by měly vždy směřovat na jih, naopak na severní stranu patří menší okna. „Stěny domu jsou špičkově izolované, také podlaha je dobře zateplená. Pak zbývá vyřešit jediné – kromě správné orientace na světové strany ještě zajištění vhodného zdroje tepla,“ říká projektant Kuchynka.

2 Rekuperace tepla.

V patrových domech je na rekuperaci nutné myslet už na začátku při projektování, v přízemních domech je naštěstí možné dodělat ji i dodatečně, když už dům stojí. Díky vzduchotechnickým rozvodům umožňuje rekuperace dokonale odvětrávat celý dům. Zařízení odvádí vzduch z toalety či kuchyně ven z domu, aniž by bylo nutné větrat, zároveň ale tento odpadní vzduch svým teplem ohřívá čerstvý vzduch nasávaný zvenčí.

3 Dva principy rekuperace.

První je vyloženě mechanický – vzduch zvnějšku a zevnitř „jdou“ v podstatě kolem sebe přes jednu oddělující přepážku, ve které si teplo předají. Druhý princip rekuperace pak využívá tepelné čerpadlo, díky němuž se studený vzduch ohřeje.

4 Proč zvolit rekuperaci vzduchu místo větrání?

Když otevřete okno, zbavíte se sice vydýchaného vzduchu, jenže venkovní teplota přitom ochladí vzduch v domě. Teplo jde ven bez užitku a kotel musí sepnout, aby dům zase rychle vytopil na požadovanou teplotu.

5 Rekuperace myslí za vás.

Zařízení ví, kdy má větrat, a udělá to. Vy to přitom můžete pustit z hlavy. Větrá se v noci, abyste měli v domě příjemný a čerstvý, ale zároveň teplý vzduch v domě. Život s rekuperací je díky tomu velmi komfortní.

Vzorová kalkulace

bungalov, dřevostavba

Energetická náročnost bungalovu v Dolních Břežanech, postaveného podle individuálního projektu.
Dispozice 4+1, podlahová plocha 196 m2, plynový kotel na topení a teplou vodu se solárními kolektory na ohřev teplé vody.

Vstupní náklady: 110 000 Kč

Měsíční spotřeba: 2 000 Kč

Roční spotřeba: 24 000 Kč

Spotřeba za pět let: 120 000 Kč


Dům Bungalov Line 127 v individuálním provedení