Dřevostavba je rozhodně energeticky úsporný dům, říká Luboš Rychman

V dřevostavbě postavené společností Guzman na pozemku v Hostivici bydlí manželé Rychmanovi druhým rokem a nemohou si ji vynachválit. Jejich spokojenost začala s rychlostí výstavby a pokračuje dodnes. Vybrali jsme si dobře, říkají shodně.

 • Co bylo za vaším rozhodnutím postavit si nový dům?

Do té doby jsme bydleli ve stejné lokalitě ve zděném rodinném domě, který měl dvě patra. Protože už se s manželkou blížíme důchodovému věku, řekli jsme si, že pro nás bude na stáří lepší menší přízemní dům, abychom nemuseli chodit do schodů. A tak jsme se po téměř dvaceti letech rozhodli pro změnu a pořídili si pozemek.

 • A proč jste si po zkušenostech se zděným domem vybrali právě dřevostavbu?

Já jsem zvažoval, jestli stavět dům cihlový, nebo dřevostavbu, nakonec rozhodla rychlost výstavby a úspora času. Zkrátka jsem nechtěl čekat na všechny ty procesy, které se pojí se zděným domem. Tehdy mě u nás ve vesnici zaujala jedna nová dřevostavba, u níž jsem viděl reklamu na společnost Guzman, a začal jsem se o firmu zajímat. Po prvním rozhovoru s panem Kazíkem jsme se velmi rychle rozhodli právě pro Guzman.

 • Vybírali jste mezi typovými domy, nebo jste chtěli jít vlastní cestou?

Kvůli velikosti a umístění pozemku jsme byli limitováni několika regulemi od stavebního úřadu. Nejdříve jsme hledali typový projekt, ale nakonec jsme si řekli, že máme svou představu, jak by náš nový domov měl vypadat, a tak jsme si sami navrhli půdorys a rozmístění. S tím jsme šli za architektem, kterého nám zprostředkoval Guzman, a nechali jsme si od něj vypracovat projekt. A ve všech směrech nám vyšel vstříc.

 • Mluvil jste o úspoře času – v tomto ohledu vás Guzman nezklamal?

Povím vám to takhle: v květnu jsme koupili pozemek a podepsali smlouvu s Guzmanem. V září jsme měli hotový projekt, pak jsme měsíc a půl čekali na stavební povolení, tedy asi do půlky listopadu. Měli jsme možnost hned v listopadu začít stavět, ale na základovou desku byla příliš zima, a tak jsme se domluvili, že počkáme na lepší počasí. Stavět se začalo první týden v únoru, tedy asi půl roku po našem rozhodnutí. V červnu už jsem domek přebíral hotový! Bylo třeba dodělat jen venkovní úpravy, jako je plot a dlažba. Když to shrnu – v novém jsme bydleli už za rok od našeho rozhodnutí!

 • V domě jste nyní necelé dva roky. Vyhovuje vám všechno, nebo byste něco měnili?

Nic bychom neměnili, jsme spokojení!

 • Museli jste během stavby řešit nějaké problémy?

Absolutně ne, s Guzmanem jsem byl moc spokojený. Na čem jsme se domluvili, to platilo. Fungovala perfektní návaznost prací – jeden den něco dokončili a druhý den hned přijela druhá parta. A navíc mě překvapilo, že aniž bych jim musel něco říkat, sami se postarali i o úklid stavby, každý den bylo uklizeno.

 • Na čem jste se domluvili, to platilo – i z hlediska ceny?

Ano, i z hlediska ceny – do koruny vše platilo tak, jak jsme se domluvili.

 • Když jste se zabydleli, museli jste řešit nějaké reklamace?

Ne, řešili jsme jen opravdu drobnosti, jako třeba seřízení dveří, které si sedly jinak, nebo popraskané tašky na střeše. Okamžitě vše přijeli vyměnit a opravit. Jinak ťukám, všechno funguje, jak má.

 • Můžete porovnat klima ve zděném domě a ve dřevostavbě v letních měsících?

Zpočátku jsme měli trochu obavy z kvality vzduchu, jak v létě ve dřevěném domě bude. Nemůžu ale proti tomu říct špatné slovo, naše zkušenosti jsou pozitivní. Ve zděném domě jsme měli ložnici v patře a v létě tam bylo nesnesitelné horko. Teď máme v ložnici – i díky venkovním roletám – moc příjemně. Na horko si nemůžeme stěžovat. Máme také možnost pustit do podlahy studenou vodu, jakoby v opačném módu, ale zatím jsme to nepotřebovali využít.

 • A co v zimě? Dá se říct, že je dřevostavba energeticky úsporná?

Máme tepelné čerpadlo a podlahové vytápění, což je velký rozdíl oproti radiátorům, které jsme měli ve zděném domě. Dřevostavba rozhodně energeticky úsporný dům je! Spotřebu elektřiny máme nízkou, jen asi 5 MW. Pro srovnání vám prozradím naše náklady: ve zděném domě jsme platili 100-120 tisíc korun za rok, tady jsme do 40 tisíc korun ročně. Je to obrovský rozdíl.

 • Na střeše také máte fotovoltaické panely…

Ano, ty jsme si na střechu dali loni v červnu. To, co dům energeticky spotřebuje, soláry za rok vyrobí.

 • Můžete na závěr shrnout své pocity ze dřevostavby od Guzmana?

Jsou jen a jen pozitivní. Doteď mi vlastně přijde neuvěřitelné, že jsme se pro ni rozhodli a od prvního kopnutí do země jsme hotový dům převzali za 5 měsíců! Znám lidi, kteří začali stavět dříve než my, a ještě nebydlí! Navíc musím pochválit přístup firmy Guzman a pana majitele Kazíka – vždy byl pro nás poradním hlasem, nic nám nenutil, ale rozumně doporučoval, jak ze své zkušenosti, tak i z pohledu praktičnosti. Byl nám hodně nápomocný. Když někde čtu nebo slyším, jak si lidé stěžují na průtahy kolem stavby a nedodržování termínů, jen se usmívám a jsem spokojený, že já jsem si vybral dobře.

Vyberte si dřevostavbu

dům z
katalogu

Postavíme vám dřevostavbu podle domu z katalogu. Ale také podle individuálního návrhu.

Prohlédnout katalog

individuální
dům

Postavíme vám dřevostavbu podle domu z katalogu. Ale také podle individuálního návrhu.

Více informací

Reference

Inteligentní dům umí mnohem více než jen hrát si se světly

Měli pozemek a chtěli co nejdříve bydlet ve svém. Proto se Lavičkovi rozhodli pro montovanou dřevostavbu. Stavět se začalo na jaře a Vánoce už rodina strávila v novém patrovém domě. Jejich dům je přitom výjimečný tím, že je doslova prošpikovaný moderními technologiemi. Nejen o tom, jak se staví inteligentní dům, jsme si povídali s jeho […]

Více informací

Neuvěřitelná rychlost výstavby bungalovu

Ta rychlost byla skvělá, pochvaluje si výstavbu bungalovu sportovní ředitel SK Kladno „Vždycky jsme si chtěli postavit vlastní dům a dřevostavba pro nás byla jasná volba,“ říká Petr Brabec, bývalý profesionální fotbalista, trenér a v současné době sportovní ředitel fotbalového SK Kladno. Od nastěhování do vysněného domu uběhlo už pět let a my jsme rodinu Brabcových […]

Více informací
rodinné domy

  Mám zájem o rodinný dům [_post_title]

  Abychom vás mohli kontaktovat, musíme po nějakou dobu s maximální péčí zpracovávat vaše osobní údaje. Kompletní informace a podmínky zpracování naleznete zde.