Měli pozemek a chtěli co nejdříve bydlet ve svém. Proto se Lavičkovi rozhodli pro montovanou dřevostavbu. Stavět se začalo na jaře a Vánoce už rodina strávila v novém patrovém domě. Jejich dům je přitom výjimečný tím, že je doslova prošpikovaný moderními technologiemi. Nejen o tom, jak se staví inteligentní dům, jsme si povídali s jeho majitelem Vladimírem Lavičkou.

  • Proč zrovna dřevostavba?

Nechtěl jsem se trápit se zděnou stavbou, kterou je potřeba pořád hlídat a kontrolovat. Kvůli své pracovní vytíženosti bych to nebyl schopen zvládnout ani se stavebním dozorem. Montované dřevostavby mají jasně nalinkovaný postup, od kterého se nelze odchýlit, což minimalizuje chyby, které vznikají na každé stavbě. A pak se nám s manželkou samozřejmě líbila také rychlost, s jakou dřevostavba vzniká. Se vším papírováním a zařizováním okolo se dá postavit do roka.

A hrubá stavba stojí už za týden…

Byla nádhera vidět to na vlastní oči, něco takového se zděným domem nezažijete. Máme omezený přístup na pozemek, a když přivezli jednotlivé dílce, museli je překládat z kamionů na pozemek dvěma jeřáby. V jednom okamžiku tak létal vzduchem celý barák. Lidé z okolí byli na nohou, dívali se, jak se jim nad hlavami vznášejí dvacetimetrové kusy domu.

  • Jak jste vybírali konkrétní firmu?

Nejdříve jsme si udělali menší průzkum trhu, zajímali jsme se o to, jaké technologie firmy používají. Nakonec nás ovšem hodně nasměroval známý, který nám doporučil společnost Guzman. Na základě jeho tipu jsme si ještě ověřili, jak kvalitní je to firma a co všechno umí. Ve srovnání s jinými společnostmi je Guzman sice trochu dražší, ale zato garantuje kvalitu stavby. Co se týká stavařiny, tak nemáme absolutně žádnou výtku – přesně věděli, co dělají. Navíc když nám z výroby dodali okna, u kterých netěsnila dveřní křídla, postavila se k tomu společnost Guzman čelem a okamžitě zjednali nápravu. S přístupem firmy jsme velice spokojeni.

  • Vybírali jste dům z katalogu, nebo jste stavěli podle vlastního projektu?

Původně je to typový dům, který jsme ovšem značně upravili. Takže je to vlastně individuální projekt. Nový je půdorys domu i osazení vnitřních příček. Měli jsme architekta, který nám pomáhal s promýšlením vnější podoby, interiér pak dával dohromady bytový designér. Rady obou profesionálů pro nás byly nesmírně cenné. Všechny ty úpravy dávají smysl, vypadají snadně a logicky, ale když s tím člověk nemá žádnou zkušenost, tak to sám nevymyslí.

  • Na co jste kladli největší důraz?

Klíčový je pro nás obývací pokoj jako centrum veškerého dění. Toužili jsme po velkém, vzdušném prostoru, protože v něm chceme trávit maximum času.

Inteligentní dům nemá ohromovat technologickou vyspělostí, ale zajistit, aby technika pomáhala všem, kdo v něm bydlí.

  • Váš dům se od jiných ale odlišuje především tím, že je tzv. inteligentní. Co si pod tím představit?

Než jsme začali stavět, stáli jsme před rozhodnutím, zda udělat „hloupý“ barák, v němž bude všechno strašně jednoduché, nebo se naopak do detailů zabývat prvky inteligentního domu, který by nám pak zpříjemnil život natolik, že bychom se o něj vůbec nemuseli starat. Inteligentní dům podle mě nemá ohromovat technickou vyspělostí, ale zajistit, aby technika pomáhala všem, kdo v něm bydlí nebo do něj přijedou na návštěvu, cítit se příjemně. A to i těm, kteří to s technikou vůbec neumí.

  • Můžete tedy přiblížit, co umí ten váš?

Jednotlivé systémy se prolínají, navazují na sebe, vše přitom řídí nadřazený systém. Tak třeba větrání – protože je nízkoenergetická dřevostavba prakticky hermeticky uzavřená, bylo by její odvětrávání přes okna nesmyslné, protože by se tím ztrácelo teplo. Jasnou volbou tak pro nás byla rekuperace. Zvolili jsme přitom aktivní rekuperaci, která umí nejen vytápět, ale i chladit. Navíc když má přebytky energie, pouští je do kotle a ohřívá tak vodu, čímž zase šetří energii. Ale i když má rekuperace sama o sobě své základní řízení, pro potřeby chytrého domu to nestačí – aby totiž bylo možné dům správně řídit, je potřeba mít nadřazený systém, který získává kompletní informace z provozu domu. V každé místnosti tak máme čidla a na střeše je meteostanice, která hlídá třeba i směr slunečních paprsků – právě na základě těchto nasbíraných dat řídí nadřazený systém rekuperaci tak, aby byl její provoz optimální. Dům sám pracuje s vybavením – např. přivírá a otevírá žaluzie, nastavuje teplotu apod. Rovněž se ze všech dostupných dat učí, jak celý dům do budoucna řídit. Čím více dat má, tím je systém propracovanější a lepší, protože dokáže predikovat, co se bude dít. Když například ví, že ve tři hodiny odpoledne přijdou děti ze školy, začne už hodinu dopředu dávat dům do stavu, ve kterém ho chceme mít v okamžiku, kdy do něj děti opravdu vstoupí.

Celý dům vyžaduje jen minimální zásahy, protože jednotlivé systémy fungují dohromady a vzájemně se doplňují.“

  • Když se ohlédnete za celou stavbou, jaký dojem ve vás zůstane?

Na stavbě jsem byl v podstatě denně, protože v každém okamžiku se vynořilo něco, do čeho jsem chtěl zasáhnout. Tak jsem si to přál – nebral jsem to jako stavbu na klíč, kterou bych pustil z hlavy a pak se nastěhoval do hotového domu. Náš dům je atypický, měli jsme spoustu požadavků, které jsme chtěli zakomponovat, což stavbu trochu protáhlo. I proto jsem ale v každé fázi stavby chtěl mít dění pod kontrolou, abych věděl, jak dům funguje, abych tomu všemu rozuměl. Byly to intenzivní a náročné měsíce, ale rozhodně jsme celou stavbou strávili mnohem méně času, než by to bylo v případě zděného domu.

  • A vaše resumé? Kdybyste stavěli znovu, zvolili byste zase firmu Guzman?

Rozhodně. Pro mě bylo důležité, že jsou to chlapi, kteří vědí, co dělají. To jsem si mohl ověřit, když se začalo stavět. Je znát, že to dělají dlouho a mají obrovské zkušenosti. Dokážou poradit a říct, jaké jsou klady a zápory nějakého řešení. U práce přemýšlejí z pohledu člověka, který pak bude v domě bydlet. Nedělají jen slepě nějakou věc podle projektu. To jsem častokrát ocenil.

Vyberte si dřevostavbu

dům z
katalogu

Postavíme vám dřevostavbu podle domu z katalogu. Ale také podle individuálního návrhu.

Prohlédnout katalog

individuální
dům

Postavíme vám dřevostavbu podle domu z katalogu. Ale také podle individuálního návrhu.

Více informací

Reference

Inteligentní dům umí mnohem více než jen hrát si se světly

Měli pozemek a chtěli co nejdříve bydlet ve svém. Proto se Lavičkovi rozhodli pro montovanou dřevostavbu. Stavět se začalo na jaře a Vánoce už rodina strávila v novém patrovém domě. Jejich dům je přitom výjimečný tím, že je doslova prošpikovaný moderními technologiemi. Nejen o tom, jak se staví inteligentní dům, jsme si povídali s jeho […]

Více informací

Neuvěřitelná rychlost výstavby bungalovu

Ta rychlost byla skvělá, pochvaluje si výstavbu bungalovu sportovní ředitel SK Kladno „Vždycky jsme si chtěli postavit vlastní dům a dřevostavba pro nás byla jasná volba,“ říká Petr Brabec, bývalý profesionální fotbalista, trenér a v současné době sportovní ředitel fotbalového SK Kladno. Od nastěhování do vysněného domu uběhlo už pět let a my jsme rodinu Brabcových […]

Více informací
rodinné domy

    Mám zájem o rodinný dům [_post_title]

    Abychom vás mohli kontaktovat, musíme po nějakou dobu s maximální péčí zpracovávat vaše osobní údaje. Kompletní informace a podmínky zpracování naleznete zde.