Máme moderní patrový dům. Je velký a zároveň úsporný

Parcelu v okolí Mladé Boleslavi hledali skoro rok. Když ji konečně našli, potřebovali rychle stavět. Bydleli totiž v dvoupokojovém pronajatém bytě a čekali miminko. Marek Zetka s přítelkyní Soňou Kanskou se proto chtěli co nejdříve přesunout do vlastního rodinného domu. Proto zvolili montovanou dřevostavbu, jejíž výstavba je opravdu rychlá. A vsadili na společnost Guzman.

Když Marek a Soňa přemýšleli, jakou dřevostavbu zvolit, dostali od přátel doporučení na Haas Fertigbau. „Vydali jsme se proto do jejich vzorové dřevostavby v Praze. A líbilo se nám tam,“ usmívali se. Hned na místě se proto pustili do výběru domu. „Chtěli jsme moderní patrový dům, takovou kostku s rovnou střechou. Zvolili jsme typový dům z katalogu, který jsme pak spolu s projektantem přizpůsobili našim požadavkům a představám.“

Vyhovoval jim už první projektantův nákres. „Pak jsme ještě udělali drobnější úpravy zvenku i zevnitř, malinko jsme hýbali stěnami pokojů a podobně,“ podotkl pár. Kromě vlastních úprav rodinného domu museli taky přistoupit na požadavek stavebního úřadu – ten jim v nové zástavbě v Čisté nepovolil postavit vysněnou „kostku“ s rovnou střechou, protože takový patrový dům by nezapadal do rázu obce. Museli proto přidat sedlovou střechu, ovšem jen s minimálním 7procentním sklonem.

„Rovnou střechu teď máme jen nad obývákem, terasou a garáží. Všude jinde je malý sklon, který sice není ani vidět, když stojíte přímo před domem, ale udělat jsme to kvůli úřadu museli,“ uvedl Marek Zetka. „A stálo nás to samozřejmě nějaké peníze navíc,“ doplnila ho přítelkyně.

O nic se nestarali, firma Guzman vše zařídila

Ale zpět k počátku výstavby. Několik měsíců po podpisu smlouvy na dům vyřídila dvojice všechny potřebné papíry a o prázdninách 2014 se mohlo začít stavět. Nejdříve se lidé z firmy Guzman pustili do základové desky, na počátku října i do výstavby samotné dřevostavby.

„Bylo to tak rychlé, že jsem se sem pomalu ani nestíhal chodit dívat. Viděl jsem, když náklaďáky přivezly jednotlivé panely našeho domu, pak jsem viděl až hotové přízemí. Druhý den stálo patro, třetí den byl celý patrový dům pod střechou. Takový fofr člověk, který staví zděný dům, rozhodně nezažije,“ líčil Marek Zetka.

Firma Guzman se postarala o veškeré práce při stavbě domu i při zařizování dalších věcí okolo něj – buď sama, nebo ve spolupráci s dodavateli. „Na nás bylo jen, abychom si vybrali, co do domu či na zahradu chceme. O nic dalšího jsme se nemuseli starat. Guzman vše zařídil, navíc si s dodavateli vyměňoval potřebnou dokumentaci, což nám velmi usnadnilo život,“ podotkl.

Stavebníci navrhli mladé dvojici také vybudování terasy v patře. Na velké rovné střeše nad obývákem se to přímo nabízelo. „Šlo by to udělat, ale zatím bychom ji nevyužili. Jsme ale připraveni, pokud se pro terasu přece jen rozhodneme. Stačí jen místo okna vyříznout dveře a na střechu položit podlahu například z dřevoplastu, aby se vyrovnal drobný spád,“ dodal Marek Zetka.

Spotřeba energií? Úspory příjemně překvapily

Už z ulice působí dům skoro jako hrad. „Každý, kdo ho vidí poprvé, se diví, jak je velký,“ usmívají se oba. Patrový dům rozhodně neklame tělem, velmi prostorný je i zevnitř. „Prvních čtrnáct dnů jsem si připadal jako v hotelu, ale rychle jsem si na prostor zvykl. Oproti bytu, ve kterém jsme bydleli předtím, je to příjemná změna,“ dodal pan Zetka. „Jen pro malou to bylo těžší,“ doplnila ho přítelkyně. „Když jsme se nastěhovali, byl jí rok. Bála se a nechtěla nikam chodit sama.“

Teď už si zvykla i dcerka a všichni tři jsou spokojení. Mladému páru přitom dělá radost především tepelná pohoda v domě a také vyúčtování za energie. V domě už prožili jednu zimu i pořádně rozpálené léto a mají tedy už první zkušenosti. Zatímco uplynulá zima byla spíše mírná a dům příliš neprověřila, loňské prázdninové vedro už bylo o poznání náročnější.

„V létě tu bylo dlouho velmi příjemně, ale po sérii horkých dnů už bylo cítit, že teplota v domě trochu stoupá. Avšak nebylo to nic zásadního. A co se týká zimy, potěšilo mě vyúčtování. Přestože nebyly moc velké mrazy, topili jsme docela dost – i tak jsme ale měli přeplatek. Když to srovnám s náklady, které jsme předtím měli v bytě, tak to vyšlo opravdu úžasně,“ uvedl Marek Zetka.

Přiznal, že čekal mnohem vyšší částky jak za elektřinu, tak i za vodu. „A obojí přitom bylo naprosto bez problémů,“ zakončil s úsměvem.

Vyberte si dřevostavbu

dům z
katalogu

Postavíme vám dřevostavbu podle domu z katalogu. Ale také podle individuálního návrhu.

Prohlédnout katalog

individuální
dům

Postavíme vám dřevostavbu podle domu z katalogu. Ale také podle individuálního návrhu.

Více informací

Reference

Inteligentní dům umí mnohem více než jen hrát si se světly

Měli pozemek a chtěli co nejdříve bydlet ve svém. Proto se Lavičkovi rozhodli pro montovanou dřevostavbu. Stavět se začalo na jaře a Vánoce už rodina strávila v novém patrovém domě. Jejich dům je přitom výjimečný tím, že je doslova prošpikovaný moderními technologiemi. Nejen o tom, jak se staví inteligentní dům, jsme si povídali s jeho […]

Více informací

Neuvěřitelná rychlost výstavby bungalovu

Ta rychlost byla skvělá, pochvaluje si výstavbu bungalovu sportovní ředitel SK Kladno „Vždycky jsme si chtěli postavit vlastní dům a dřevostavba pro nás byla jasná volba,“ říká Petr Brabec, bývalý profesionální fotbalista, trenér a v současné době sportovní ředitel fotbalového SK Kladno. Od nastěhování do vysněného domu uběhlo už pět let a my jsme rodinu Brabcových […]

Více informací
rodinné domy

    Mám zájem o rodinný dům [_post_title]

    Abychom vás mohli kontaktovat, musíme po nějakou dobu s maximální péčí zpracovávat vaše osobní údaje. Kompletní informace a podmínky zpracování naleznete zde.