Toužili po chalupě v přírodě, kam budou na víkendy unikat od ruchu velkoměsta a která se stane jejich útočištěm pro důchodový věk. Vidina bungalovu se však proměnila v patrový dům, kde manželé Janákovi oproti původnímu předpokladu tráví stále více času. Dřevostavbu s výhledem na hrad Točník si totiž ve všech směrech zamilovali.

Pozitivní reference na bydlení v dřevostavbě od přátel, vlastní zkušenost ze zahraničí a také rychlost výstavby domu byly hlavními argumenty, proč se manželé Janákovi rozhodli splnit si sen a postavit si vlastní dřevostavbu. K realizaci si vybrali společnost Guzman. „Na Guzmana jsme měli dobré reference a domy, které realizovali od společnosti Haas Fertigbau, se nám líbily,“ vysvětluje svou volbu Marek Janák. A dle jeho slov nešlápli vedle. „Celý proces od samotného zahájení vyřizování dokumentace až po předání stavby nám trval zhruba jeden rok,“ vypráví Marek s tím, že ačkoli měli přesné informace, jak je dřevostavba rychlá, stejně byli příjemně překvapeni.

Už v prvních dnech realizace stavby vidíte výsledek

Za nejsložitější a nejnáročnější část v celém procesu stavby domu považují získání stavebního povolení. „Bohužel to v tuzemských podmínkách asi není překvapením, ale zkompletovat všechny potřebné dokumenty k zahájení stavby, kdy stále čekáte na nějaká vyjádření, je časově poměrně náročné,“ říká Marek. Po půl roce měli papíry vyřízené a stavba byla takříkajíc odmávnuta.

„Poté, co jsme byli zařazeni do plánu výstavby, pak samotná stavba trvala asi 2,5 měsíce,“ vypráví Marek spokojeně.

Během výstavby nenarazili na žádný problém, který by museli řešit, všechno šlo jako na drátkách. „Nejzásadnější pozitivní zkušenost s dřevostavbou je ta, že už v prvních dnech realizace vidíte výsledek. Hrubá stavba včetně střechy je hotová v řádu jednoho týdne, a vy se tak už můžete těšit na naplňování svých představ a doslova si osahat výsledek svého předchozího dlouhého plánování,“ konstatuje spokojeně pán domu.

Nechtěli schody, dechberoucí výhled je však přesvědčil pro patrový dům

„S manželkou jsme si přáli dřevostavbu, která by nám sloužila jako vejminek a kde bychom trávili druhou polovinu našeho života. Pro seniory, kteří z nás za pár let budou, by byl pohyb po bungalovu určitě pohodlnější variantou, ale náš pozemek se nachází na krásném místě v CHKO Křivoklátska s výhledem na hrad Točník, a my jsme se o tento přímý výhled na hrad a krásné panorama zdejšího okolí nechtěli nechat ochudit. A tak jsme nakonec zvolili patrový rodinný dům a přímo z okna ložnice si užíváme zmíněné výhledy,“ vysvětluje Marek, proč došlo k této změně.

Tepelný komfort i zvuková izolace

S ohledem na dnešní situaci v oblasti růstu cen elektřiny a zemního plynu nás zajímalo, jak jsou majitelé domu spokojeni s vytápěním a tepelným komfortem domu. „Oceňuji zejména volbu tepelného čerpadla v kombinaci s podlahovým vytápěním. To byla jedna z nejlepších investic, komfort vytápění i ekonomika této varianty je skvělá. Dále musím ocenit nejen tepelnou, ale i zvukovou izolaci domu, a možná tak někomu i vyvrátit některé předsudky o dřevostavbách,“ říká Marek.

Dřevostavba si rychle získala jejich sympatie

Janákovi mají tři děti, které jsou již dospělé a s rodiči nebydlí. Potkávají se právě na „chalupě“, kde mají Janákovi prozatím víkendové bydlení. „Ačkoli v domě pobýváme s manželkou, psem a kočkou většinou sami, troufám si říct, že by nabídl velmi příjemné, pohodlné a kvalitní bydlení i pro celou naši pětičlennou rodinu,“ přemýšlí Marek s tím, že si vybrali variantu domu 5+kk, kdy ve spodním patře zvolili namísto garáže jednu místnost navíc.

„To místo a náš domeček jsme si natolik oblíbili, že tu trávíme stále více času. Za sebe mohu říci, že už se stává mým domovem více než náš byt v Praze,“ usmívá se Marek a doplňuje, že mu v domě vyhovuje možnost z prosvětleného obývacího pokoje přímo vstoupit na terasu, kde rád relaxuje se šálkem kávy a užívá si pohodu zdejšího okolí bez spěchu velkoměsta. Terasu si pan Janák dělal sám, je složená z modřínového dřeva a slouží k posezení a relaxaci od jara do podzimu a trávení času s rodinou. „Současně se snažíme kultivovat i okolí našeho domu, ale to je běh na delší trať…“ směje se.

Více než spokojenost

Obývací pokoj s moderně zařízenou terasou zaujme na první pohled. Zajímalo nás proto, kdo manželům Janákovým radil se zařizováním interiéru domu. „Vybavení domu jsme řešili vlastními silami. V některých oblastech jsme si nechali poradit i od společnosti Guzman, například co se týkalo provedení schodiště. Zvolili jsme dražší variantu dubového schodiště, která vypadá velmi pěkně a současně působí robustně a pevně. Poradit jsme si nechali také s prostorem pod schodištěm, který jsme si nechali zastavět, a vznikl tak další úložný prostor, kterých není nikdy dost,“ potvrzuje Marek známou pravdu.

Na závěr našeho příjemného povídání v kulisách moderní dřevostavby jsme si nemohli odpustit otázku: Splnil dům vaše očekávání? S odpovědí pan Janák ani chvíli neváhal:

„Dům více než splnil má očekávání! S dřevostavbou jsem nadmíru spokojený.“

A nás těší, že jsme mohli postavit dům snů i této rodině.

Vyberte si dřevostavbu

dům z
katalogu

Postavíme vám dřevostavbu podle domu z katalogu. Ale také podle individuálního návrhu.

Prohlédnout katalog

individuální
dům

Postavíme vám dřevostavbu podle domu z katalogu. Ale také podle individuálního návrhu.

Více informací

Reference

Inteligentní dům umí mnohem více než jen hrát si se světly

Měli pozemek a chtěli co nejdříve bydlet ve svém. Proto se Lavičkovi rozhodli pro montovanou dřevostavbu. Stavět se začalo na jaře a Vánoce už rodina strávila v novém patrovém domě. Jejich dům je přitom výjimečný tím, že je doslova prošpikovaný moderními technologiemi. Nejen o tom, jak se staví inteligentní dům, jsme si povídali s jeho […]

Více informací

Neuvěřitelná rychlost výstavby bungalovu

Ta rychlost byla skvělá, pochvaluje si výstavbu bungalovu sportovní ředitel SK Kladno „Vždycky jsme si chtěli postavit vlastní dům a dřevostavba pro nás byla jasná volba,“ říká Petr Brabec, bývalý profesionální fotbalista, trenér a v současné době sportovní ředitel fotbalového SK Kladno. Od nastěhování do vysněného domu uběhlo už pět let a my jsme rodinu Brabcových […]

Více informací
rodinné domy

    Mám zájem o rodinný dům [_post_title]

    Abychom vás mohli kontaktovat, musíme po nějakou dobu s maximální péčí zpracovávat vaše osobní údaje. Kompletní informace a podmínky zpracování naleznete zde.