Rodina Svobodových se rozhodla postavit si dřevostavbu v nádherném prostředí Jizerských hor. To s sebou přineslo poměrně značné komplikace, které však firma Guzman podle zadavatelů zvládla na jedničku.

Svobodovi chtěli patrový rodinný dům 4 + kk, včetně garáže pro auto a malý traktor. Když se pak paní Svobodová v práci o svých plánech zmínila, tak jí někteří kolegové, ale dokonce i obchodní partneři doporučovali jako stavební firmu společnost Guzman. A mluvili o ní doslova v superlativech.

Firma Guzman obstarala základové desky pod oba objekty, které v případě dřevostavby musí sedět na milimetr, dále třeba obklady, celé koupelny a vůbec většinu věcí v domě. A k tomu prakticky kompletní venkovní úpravy, tedy ploty, příjezd k domu, parkovací stání atd.

Dům ve skále, plaňky na centimetr

Ale nejen to. Postarali se také o vůbec nejobtížnější záležitost, což bylo podle paní Svobodové naplnění požadavků chráněné krajinné oblasti (CHKO), kam jejich pozemek spadá.

„Místo je to sice nádherné, ale z pohledu stavebníka má svou odvrácenou tvář, a sice velký sklon terénu,“ říká paní Svobodová.

„Dům je vlastně téměř vtesaný do skály, což bylo nesmírně náročné nejen stavebně, ale především z hlediska dohody s CHKO. Splnit jejich požadavky se mi zpočátku zdálo téměř nemožné, nejenom že nám zakázali postavit opěrné zídky, ale dokonce předepsali třeba i to, jak široké mezery musíme mít mezi plaňkami,“ vzpomíná paní Svobodová. A dodává, že Guzmani proto byli nuceni dodržet doslova centimetry. „Náš stavitel to nicméně všechno zvládl. Na závěr jsme podstoupili mimořádně náročnou kontrolu, při které se ukázalo, že opravdu všechno sedí. Cítili jsme obrovskou radost, úlevu a taky obdiv.“

Svobodovi se během realizace jezdili na stavbu jednou týdně dívat, a protože šlo o dům na klíč, řešili s firmou prakticky jenom detaily týkající se koupelen, pokládání podlahy atd. Kromě toho nemuseli zasahovat. „Snad jednou se stalo, že firma něco udělala trošku jinak, než jak to mělo být, ale to byla opravdu výjimka. Jinak jsme nemuseli vůbec nic měnit ani předělávat, za celou dobu bylo všechno úplně v pořádku,“ pochvaluje si paní Svobodová.

A dodává, že když se o svoje zkušenosti s Guzmany dělila s lidmi, kteří také stavěli, nechápavě na ni koukali. „Připadala jsem si, jako bych dům stavěla na jiné planetě, v úplně jiném prostředí,“ usmívá se. „Firma nebyla levná, ale když si uvědomím, jak velké množství času, nervů a práce navíc nám ušetřila, rozhodně bychom si ji vybrali znovu.“

Přemýšlejí za vás

A ještě postřeh na závěr, který přístup firmy pěkně dokresluje. Stavba se rozjela v červenci 2020, a jelikož dům firma dodělala na konci listopadu, venkovní úpravy bylo nutné odložit na jaro. Tím pádem ovšem vyvstala potřeba vytvořit na zimu mimo jiné provizorní schody, které by byly funkční i poté, co napadne metr sněhu. „Guzmani nám z palet vyšvihli provizorní schody, nad kterými by každý designér zajásal. Byly úžasně bytelné, a dokonce se mi líbily víc, než ty z betonu a kamene naplánované v projektu,“ popisuje paní Svobodová.

A takových věcí bylo víc.

„Fascinovalo mě, o jaké spoustě detailů pánové od Guzmanů přemýšleli za nás. Nestavěli jsme poprvé, ale něco takového jsme u žádné stavební firmy předtím nezažili,“ uzavírá majitelka dřevostavby.

Vyberte si dřevostavbu

dům z
katalogu

Postavíme vám dřevostavbu podle domu z katalogu. Ale také podle individuálního návrhu.

Prohlédnout katalog

individuální
dům

Postavíme vám dřevostavbu podle domu z katalogu. Ale také podle individuálního návrhu.

Více informací

Reference

Inteligentní dům umí mnohem více než jen hrát si se světly

Měli pozemek a chtěli co nejdříve bydlet ve svém. Proto se Lavičkovi rozhodli pro montovanou dřevostavbu. Stavět se začalo na jaře a Vánoce už rodina strávila v novém patrovém domě. Jejich dům je přitom výjimečný tím, že je doslova prošpikovaný moderními technologiemi. Nejen o tom, jak se staví inteligentní dům, jsme si povídali s jeho […]

Více informací

Neuvěřitelná rychlost výstavby bungalovu

Ta rychlost byla skvělá, pochvaluje si výstavbu bungalovu sportovní ředitel SK Kladno „Vždycky jsme si chtěli postavit vlastní dům a dřevostavba pro nás byla jasná volba,“ říká Petr Brabec, bývalý profesionální fotbalista, trenér a v současné době sportovní ředitel fotbalového SK Kladno. Od nastěhování do vysněného domu uběhlo už pět let a my jsme rodinu Brabcových […]

Více informací
rodinné domy

    Mám zájem o rodinný dům [_post_title]

    Abychom vás mohli kontaktovat, musíme po nějakou dobu s maximální péčí zpracovávat vaše osobní údaje. Kompletní informace a podmínky zpracování naleznete zde.