Nejenže chrání dům před povětrnostními vlivy, ale střecha také utváří podobu celého objektu. Zapomenout nesmíme ani na její užitnou hodnotu. Proto ji architekti nazývají „pátou fasádou“ domu.

A my jim musíme dát za pravdu, protože střecha sama o sobě má opravdu mnoho funkcí. Vedle už zmíněné ochrany před deštěm, sněhem, větrem nebo slunečním zářením patří mezi nejdůležitější konstrukční prvky každého rodinného domu. Zakončuje a uzavírá stavbu svým tvarem, materiálem krytiny i provedením doplňků a detailů a rozhodujícím způsobem ovlivňuje podobu celé stavby.

Dnes si můžeme při stavbě rodinného domu vybírat z mnoha druhů střech. Při výběru zohledňujeme tvar, sklon, počet plášťů nebo funkci střešní krytiny.

Sedlová střecha je oblíbená už stovky let

Podíváme-li se do historie, dříve u nás lidé nejčastěji sahali po sedlové střeše. Tvarově se jedná o šikmou střechu, která má dvě střešní roviny s přímočarým hřebenem, dvěma okapy a dvěma štíty. Základní výhodou sedlové střechy je větší obestavěný prostor při opticky nižší stavbě. Nevýhodou může být obtížné řešení tepelné izolace. I navzdory tomu jsou u nás sedlové typy střech stále nejoblíbenější, především díky své funkčnosti a dobré ceně.

Ploché střechy mají zelenou v moderně

Zejména v jižně položených státech jsou často vidět ploché střechy. Je to dáno tím, že tam méně prší, a proto lidé tolik neřeší odvod vody. U nás se začaly ploché střechy rozšiřovat až v období funkcionalismu, dnes jsou běžnou součástí výstavby. Často je můžeme vidět u moderních rodinných domů nebo ve městech, především u administrativních budov.

Ploché střechy mají jednoduchou konstrukci, a použijete-li kvalitní materiály a dodržíte správné pořadí jednotlivých vrstev, bude vaše plochá střecha naprosto bezproblémová, a navíc vám může ušetřit i náklady na vytápění.

Víte, že…

Ploché střechy se u nás ve větší míře začaly užívat až v 1. čtvrtině 20. století, jejich masivní rozšíření pak přišlo s panelovými domy.

Valba vévodí rodinným novostavbám

Na dnešních novostavbách můžeme také často vidět valbové a polovalbové střechy. Ty skvěle plní vedle stoprocentní funkčnosti i estetickou roli. Od sedlových střech se liší tím, že mají na obou koncích místo štítů šikmé střešní roviny čili valby. Rozdíl mezi valbovou a polovalbovou střechou je pouze ve výšce okapů – jsou-li všechny okapy ve stejné výšce, jedná se o střechu valbovou.

Výše zmíněné střechy patří v Česku mezi nejrozšířenější, ale existuje i spousta dalších typů střešních konstrukcí, jako jsou například střechy pultové, mansardové nebo stanové.

Střešní krytina patří k důležitým investicím při stavbě RD. V případě, že vyberete tu správnou, bude vám střecha sloužit několik generací.

 

Vyberte si dřevostavbu

dům z
katalogu

Postavíme vám dřevostavbu podle domu z katalogu. Ale také podle individuálního návrhu.

Prohlédnout katalog

individuální
dům

Postavíme vám dřevostavbu podle domu z katalogu. Ale také podle individuálního návrhu.

Více informací

Reference

Inteligentní dům umí mnohem více než jen hrát si se světly

Měli pozemek a chtěli co nejdříve bydlet ve svém. Proto se Lavičkovi rozhodli pro montovanou dřevostavbu. Stavět se začalo na jaře a Vánoce už rodina strávila v novém patrovém domě. Jejich dům je přitom výjimečný tím, že je doslova prošpikovaný moderními technologiemi. Nejen o tom, jak se staví inteligentní dům, jsme si povídali s jeho […]

Více informací

Neuvěřitelná rychlost výstavby bungalovu

Ta rychlost byla skvělá, pochvaluje si výstavbu bungalovu sportovní ředitel SK Kladno „Vždycky jsme si chtěli postavit vlastní dům a dřevostavba pro nás byla jasná volba,“ říká Petr Brabec, bývalý profesionální fotbalista, trenér a v současné době sportovní ředitel fotbalového SK Kladno. Od nastěhování do vysněného domu uběhlo už pět let a my jsme rodinu Brabcových […]

Více informací
rodinné domy

    Mám zájem o rodinný dům [_post_title]

    Abychom vás mohli kontaktovat, musíme po nějakou dobu s maximální péčí zpracovávat vaše osobní údaje. Kompletní informace a podmínky zpracování naleznete zde.