Přišli přespat na jednu noc a do bytu už se nevrátili
„Vždycky jsme chtěli stavět a věděli jsme, že jedinou možností je pro nás dřevostavba,“ říká Petr Brabec. To, co jiným trvá léta, zvládli díky firmě Guzman za pár měsíců.
Po mnoha letech strávených v bytě ve třetím patře činžovního domu se Brabcovi se dvěma mladšími syny rozhodli všechno změnit a postavit dům.
Když přišel správný čas na uskutečnění dlouholetého plánu, začali Brabcovi objíždět stavební veletrhy, prohlížet katalogy stavebních firem a prohledávat internet. Nakonec se rozhodli svěřit stavbu svého nového domova „sousedům“, tedy firmě Guzman, která sídlí nedaleko Unhoště, kde měl nový dům stát. Brabcovi firmu znali a měli dobré reference. A rozhodně nelitují.
Ohledně pozemku v Unhošti bylo jasno dávno. „Já jsem kousek dál v téhle ulici dřív žil a tenhle pozemek, původně pole, jsem už kdysi koupil od příbuzných. To tady ale ještě v okolí nic nestálo,“ vysvětluje pan Brabec. Při pohledu na hustě zastavěné sousedství se to zdá skoro nepředstavitelné. Unhošť se ovšem, podobně jako jiné příměstské aglomerace v okolí Prahy, v posledních letech rychle rozrůstá a nový dům Brabcových tak dobře zapadl do moderního sousedství.
Volba padla na bungalov
Brabcovi si z nabídky firmy vybrali bungalov Instinkt, tedy dům bez schodů, což byla hlavní podmínka. Vyhovoval jim svou dispozicí i velikostí, která zhruba odpovídala třípokojovému bytu, na nějž byli zvyklí. K vysněné dokonalosti to sice chtělo pozměnit pár detailů, ale to nebyl pro projektanty problém. Několik příček se posunulo, terasa otevřená do zahrady se zvětšila…
Jádrem domu je prostorná kuchyně s jídelnou spojená s obývacím pokojem, který se velkým oknem otevírá do zahrady. Tady se odehrává většina rodinného života. Na jedné straně k tomuto prostoru přiléhá ložnice rodičů s menší koupelnou se sprchou, na druhé dva pokoje pro syny a větší koupelna s vanou. Půlka rodiny má totiž raději vanu, druhá sprchu, a tohle rozložení tedy vyhovuje každému.
Ve všech místnostech kromě kuchyně jsou francouzská okna, umožňující přímý vstup do zahrady. Není sice tolik místa na květiny, když nejsou v domě parapety, jak poznamenala paní domu, ale to vůbec nevadí. Většina jich našla jiné místo, třeba na zemi nebo na skříňkách. A hodně vynahrazuje výhled do zeleně, který je k nezaplacení.
Vedle vchodu je ještě technická místnost s kotlem a prádelnou, kterou čtyřčlenná, sportovně založená rodina opravdu hojně využívá. K domu přiléhá i garáž, která ale plní spíše funkci skladu na sportovní vybavení.
Stavba byla velmi rychlá, nejdéle trvaly papíry
V červnu 2016 podepsali Brabcovi s firmou Guzman smlouvu a v červenci se rozjelo kolečko papírování a vyřizování stavebního povolení. To dostali v březnu 2017 a pak už šlo všechno opravdu rychle. Zatímco se v dubnu dělala základová deska, v továrně vznikaly jednotlivé díly domu.
Začátkem července 2017 přivezli dům na kamionech a pomocí jeřábů ho začali skládat dohromady. Během dvou tří dnů byla hrubá stavba hotová. To vše pod dohledem budoucího majitele: „Když přivezli dům v dílech a začali ho skládat, byl jsem u toho. Ta rychlost byla skvělá. A to jim ještě nepřálo počasí! Trochu pršelo, tak jsme se báli, aby někam nezatekla voda, ale všechno bylo perfektně utěsněné.“
Pak samozřejmě probíhaly práce a všechny potřebné dodělávky uvnitř domu, ale i venku, kde bylo potřeba položit zámkovou dlažbu a vybetonovat terasu. Jako poslední přišel na řadu plot, který ohrazuje celý pozemek a zároveň ohraničuje bezpečný výběh pro psa.
„Přemýšleli jsme, jestli zvolit plot zděný, nebo drátěný, a nakonec jsme se rozhodli pro druhou variantu a nechali ji taky postavit firmou Guzman, protože s jejich prací, s kvalitou i rychlostí, jsme byli naprosto spokojení,“ doplňuje paní Brabcová. Koncem září 2017 firma novým majitelům dům předala.
První přespání bylo spartánské
Brabcovi vůbec nevěděli, do čeho jdou, ale začátkem října se rozhodli, že v novém domě přespí, ačkoli tu nebyl nábytek a spali na matracích na zemi. Do bytu se už nevrátili. Jen si přestěhovali věci a velký jídelní stůl, který je jako jediný kus nábytku doprovodil do nového domova. Ostatní nábytek rozprodali a do domu si pořídili nový, byť na některé kousky museli kvůli dodacím lhůtám chvíli čekat.
Nejstarší syn s nimi už nebydlí, ale dva mladší ano, a protože dospívají, rozhodli se rodiče, že dopřejí každému vlastní pokoj. Mají v nich dost místa na studium i koníčky, ale především na trofeje a sportovní vybavení. Oba se totiž po vzoru otce, který je bývalým profesionálním fotbalistou a dnes trenérem, věnují sportu. Studují sportovní gymnázium a hrají fotbal a hokej.
Plánovaná krbová kamna nakonec nebudou
„Teď už máme jednu zimu za sebou a jsme moc spokojení,“ pochvalují si manželé. Museli se sice naučit zacházet s elektrickým kotlem a podlahovým topením, což byla oproti bytu změna, ale přes zimu všechno „vychytali“ a už nemají žádný problém. Původní projekt ještě počítal s krbovými kamny v obývacím pokoji, pro které je všechno připravené, ale Brabcovi se po zimě shodli na tom, že je pořizovat nebudou: „Nejsou potřeba. V domě je i v zimě takové teplo, že kdybychom měli topit ještě v kamnech, museli bychom pořád větrat.“
Kromě zmiňovaného podlahového topení tady ale žádné moderní vychytávky nenajdete. Brabcovi totiž nechtěli „chytrý“ dům plný moderních technologií, ovládaných přes mobilní telefon. Toužili po jednoduchém, funkčním domě, kde se dobře bydlí. A ten dostali.
Hlavní rozdíly oproti bytu? Komfort a žádné schody
Všichni z rodiny souhlasí, že komfort klidného bydlení v domě se zahradou, a hlavně bez schodů, je nesrovnatelně vyšší než v bytě. Ačkoli i tam se jim žilo dobře, tohle je zkrátka jiné. „Přes 25 let jsme bydleli ve třetím patře bez výtahu, všechny tři děti jsem vytahala v rukou po schodech, totéž všechny nákupy, takže jsem vděčná, že tady žádné schody nemáme. A když si chci užít schody, jedeme na chalupu na hory, kde jich máme spoustu,“ popisuje paní Brabcová.