Krbové obestavby: vytápění dřevostavby
Chcete-li v zimních měsících ušetřit peníze za vytápění dřevostavby, může vám výrazně pomoci i krb s takzvanou krbovou akumulační obestavbou. Akumulační krb totiž na rozdíl od tradičního teplovzdušného krbu dokáže teplo uchovávat a uvolňovat ho postupně. Navíc plní i roli výrazného dekorativního prvku v interiéru.
Pro dřevostavby na klíč, které samy o sobě přinášejí domácnostem velkou úsporu energie, nejsou potřeba krby s příliš velkým výkonem. Dimenzování krbu a krbové obestavby je ovšem práce pro odborníky – rozhodně si proto nechte poradit. Nebo se spolehněte na koordinátora stavby vašeho domu od firmy Guzman, který vám rovněž pomůže.
Díky energetické nenáročnosti dřevostaveb už po celé republice stojí několik rodinných domů, které si při vytápění vystačí dokonce jen s teplem z krbu. Zásluhou akumulace (a občas také důmyslných teplovodních systémů) tak potřebují jejich majitelé k vytápění domu pouze několik kilogramů dřeva denně.
Krby s akumulační obestavbou jsou tedy rozhodně zajímavou alternativou pro vytápění. Mohou totiž plnit jak roli hlavního a poměrně levného topného systému, tak i funkci doplňkového nebo záložního zdroje připraveného v situacích, kdy je potřeba v domácnosti přitopit.
Kvalitní a zdravé vytápění
Akumulační krby existují v několika podobách – největší klasikou je samozřejmě uzavřená krbová obestavba z vhodného materiálu, který je schopen akumulovat teplo a sáláním ho posléze předávat do místnosti. Výhodou je, že teplo z krbové obestavby navíc sálá rovnoměrně do všech směrů a dokonale tak vyvažuje teplotu v místnosti.
To podle expertů řadí akumulační krby mezi jedny z nejkvalitnějších a nejzdravějších systémů alternativního vytápění rodinného domu – vzduch (a spolu s ním prach) se totiž nijak nevíří, navíc se prach nepřipaluje a vzduch nepřesušuje.
Krbové obestavby mívají často šamotovou vystýlku, z níž proudí horké zplodiny přes tahový systém k teplosměnné ploše, kde odevzdávají svou tepelnou energii a ochlazené pak odcházejí komínem pryč z domu.
Krbové obestavby mohou mít mnoho podob
Při výběru designu krbových obestaveb i samotného krbu se nabízí mnoho variant – obkladových materiálů existuje opravdu nespočet, namátkou je možné zmínit keramické kachle, pískovec, žulu či třeba mramor. Díky tomu krb i s obestavbou dobře zapadne prakticky do jakéhokoli domu – moderního, tradičního i luxusního.
Vedle běžných akumulačních krbů jsou na trhu k mání i takzvané hybridní akumulační krby – v krbové obestavbě jsou otevíratelné mřížky umožňující pustit teplo do prostoru už při roztápění krbu. Právě takový kombinovaný krb pro vytápění svého domu občas využívají i manželé Procházkovi.
„Díky mřížce můžeme pustit teplo jak do obývacího pokoje, tak do dětské ložnice, a dokážeme obě místnosti rychleji vytopit. Děti jsou na zimu choulostivější a teplo oceňují,“ říká Jan Procházka. Jakmile je teplota dostatečná, je možné mřížku uzavřít a teplo opět akumulovat.
Jak se zorientovat mezi krby?
Teplovzdušný krb.
V dolní části krbové obestavby je mřížka, kterou dovnitř vniká studený vzduch, následně se ohřívá a zpět do místnosti proniká pro změnu horní ventilační mřížkou. Časem se vzduch v místnosti zase ochladí, klesne zpět k podlaze a znovu se „protočí“ a ohřeje v obestavbě. Jak je ze základního principu patrné, vytápění rodinného domu zajišťuje proudící ohřátý vzduch, což může vyústit v rychlé přetopení celého prostoru. Teplo se nijak neakumuluje.
Akumulační krb.
Hybridní akumulační krb
Jedná se o krb s akumulační obestavbou doplněný ještě o uzavíratelné lamelové mřížky, díky nimž je možné kombinovat proudění teplého vzduchu i sálání tepla – vzít si tak to nejlepší z teplovzdušného i akumulačního krbu. Když je potřeba, je tak možné rodinný dům rychle vytopit, pak uzavřít mřížku a nechat teplo hromadit pro pozdější rovnoměrné vytápění domácnosti.
Teplovodní krb.
Krb umožňující ukládat teplo do akumulační nádrže, z níž je možné energii řízeně odebírat a posílat do radiátorů, podlahového topení či na ohřev vody, a to přesně podle potřeby obyvatel rodinného domu. Teplovodní krb je možné používat i jako primární zdroj tepla v domě, majitelům přitom stačí jen několik kilo dřeva denně.