Chcete-li v zimních měsících ušetřit peníze za vytápění dřevostavby, může vám výrazně pomoci i krb s takzvanou krbovou akumulační obestavbou. Akumulační krb totiž na rozdíl od tradičního teplovzdušného krbu dokáže teplo uchovávat a uvolňovat ho postupně. Navíc plní i roli výrazného dekorativního prvku v interiéru. 

Pro dřevostavby na klíč, které samy o sobě přinášejí domácnostem velkou úsporu energie, nejsou potřeba krby s příliš velkým výkonem. Dimenzování krbu a krbové obestavby je ovšem práce pro odborníky – rozhodně si proto nechte poradit. Nebo se spolehněte na koordinátora stavby vašeho domu od firmy Guzman, který vám rovněž pomůže.

Díky energetické nenáročnosti dřevostaveb už po celé republice stojí několik rodinných domů, které si při vytápění vystačí dokonce jen s teplem z krbu. Zásluhou akumulace (a občas také důmyslných teplovodních systémů) tak potřebují jejich majitelé k vytápění domu pouze několik kilogramů dřeva denně.

Krby s akumulační obestavbou jsou tedy rozhodně zajímavou alternativou pro vytápění. Mohou totiž plnit jak roli hlavního a poměrně levného topného systému, tak i funkci doplňkového nebo záložního zdroje připraveného v situacích, kdy je potřeba v domácnosti přitopit.

Kvalitní a zdravé vytápění

Akumulační krby existují v několika podobách – největší klasikou je samozřejmě uzavřená krbová obestavba z vhodného materiálu, který je schopen akumulovat teplo a sáláním ho posléze předávat do místnosti. Výhodou je, že teplo z krbové obestavby navíc sálá rovnoměrně do všech směrů a dokonale tak vyvažuje teplotu v místnosti.

To podle expertů řadí akumulační krby mezi jedny z nejkvalitnějších a nejzdravějších systémů alternativního vytápění rodinného domu – vzduch (a spolu s ním prach) se totiž nijak nevíří, navíc se prach nepřipaluje a vzduch nepřesušuje.

Krbové obestavby mívají často šamotovou vystýlku, z níž proudí horké zplodiny přes tahový systém k teplosměnné ploše, kde odevzdávají svou tepelnou energii a ochlazené pak odcházejí komínem pryč z domu.

Krbové obestavby mohou mít mnoho podob

Při výběru designu krbových obestaveb i samotného krbu se nabízí mnoho variant – obkladových materiálů existuje opravdu nespočet, namátkou je možné zmínit keramické kachle, pískovec, žulu či třeba mramor. Díky tomu krb i s obestavbou dobře zapadne prakticky do jakéhokoli domu – moderního, tradičního i luxusního.

Vedle běžných akumulačních krbů jsou na trhu k mání i takzvané hybridní akumulační krby – v krbové obestavbě jsou otevíratelné mřížky umožňující pustit teplo do prostoru už při roztápění krbu. Právě takový kombinovaný krb pro vytápění svého domu občas využívají i manželé Procházkovi.

„Díky mřížce můžeme pustit teplo jak do obývacího pokoje, tak do dětské ložnice, a dokážeme obě místnosti rychleji vytopit. Děti jsou na zimu choulostivější a teplo oceňují,“ říká Jan Procházka. Jakmile je teplota dostatečná, je možné mřížku uzavřít a teplo opět akumulovat.

Jak se zorientovat mezi krby?

Teplovzdušný krb.

V dolní části krbové obestavby je mřížka, kterou dovnitř vniká studený vzduch, následně se ohřívá a zpět do místnosti proniká pro změnu horní ventilační mřížkou. Časem se vzduch v místnosti zase ochladí, klesne zpět k podlaze a znovu se „protočí“ a ohřeje v obestavbě. Jak je ze základního principu patrné, vytápění rodinného domu zajišťuje proudící ohřátý vzduch, což může vyústit v rychlé přetopení celého prostoru. Teplo se nijak neakumuluje.

Akumulační krb.

Vzhledem připomíná teplovzdušný krb, nicméně k jeho provozu většinou nejsou potřeba mřížky v krbové obestavbě. Vzduch v něm totiž necirkuluje, horko postupně sálá z povrchu obestavby do všech stran. Akumulace tepla probíhá během několika prvních hodin hoření, krb pak dokáže rovnoměrně vytápět rodinný dům i po velmi dlouhou dobu. Plášť krbu bývá příjemně teplý, v místnosti se díky absenci proudění vzduchu nevíří prach.

Hybridní akumulační krb

Jedná se o krb s akumulační obestavbou doplněný ještě o uzavíratelné lamelové mřížky, díky nimž je možné kombinovat proudění teplého vzduchu i sálání tepla – vzít si tak to nejlepší z teplovzdušného i akumulačního krbu. Když je potřeba, je tak možné rodinný dům rychle vytopit, pak uzavřít mřížku a nechat teplo hromadit pro pozdější rovnoměrné vytápění domácnosti.

Teplovodní krb.

Krb umožňující ukládat teplo do akumulační nádrže, z níž je možné energii řízeně odebírat a posílat do radiátorů, podlahového topení či na ohřev vody, a to přesně podle potřeby obyvatel rodinného domu. Teplovodní krb je možné používat i jako primární zdroj tepla v domě, majitelům přitom stačí jen několik kilo dřeva denně.

Vyberte si dřevostavbu

dům z
katalogu

Postavíme vám dřevostavbu podle domu z katalogu. Ale také podle individuálního návrhu.

Prohlédnout katalog

individuální
dům

Postavíme vám dřevostavbu podle domu z katalogu. Ale také podle individuálního návrhu.

Více informací

Reference

„Kabelka“ opustil hokejový svět a na Kladně otevřel restauraci

Pětkrát vyhrál titul mistra světa, nad hlavou držel Stanley Cup, na svém kontě má i olympijskou medaili. František Kaberle junior přezdívaný „Kabelka“ má za sebou skvělou kariéru, během níž deset let působil i v zámořské NHL. Na rozdíl od svého bratra, který má v Torontu rodinu, se po skončení kariéry vrátil do vlasti.

Více informací

Postavila si dům svých snů

Před třiceti lety postavila rodina Blanky Chvalovské veliký dům v Blšanech. Když se ale její syn usadil ve Spojených státech, zůstala v obrovské dvougenerační vile sama. A začala proto přemýšlet o novém, o poznání menším domě.

Více informací

Prostornou terasu si užívají

Pokud chcete trávit teplé dny spíše venku než v domě, určitě uvítáte rozměrnou terasu. Ideálně navíc krytou před menší nepřízní počasí. Terasa nebývá standardní součástí typových domů od Haas Fertigbau, můžete si ji ovšem objednat u firmy Guzman. Podobně postupoval i pan Gaudek, který si přál zastřešenou terasu, kde by mohl trávit příjemné chvíle s rodinou.

Více informací
rodinné domy

    Mám zájem o rodinný dům [_post_title]

    Abychom vás mohli kontaktovat, musíme po nějakou dobu s maximální péčí zpracovávat vaše osobní údaje. Kompletní informace a podmínky zpracování naleznete zde.