Ještě před 10 lety lidé kombinovali při vytápění rodinného domu hlavně elektrokotle či plynové kotle s radiátory a podlahovým vytápěním. Dnes je situace jiná – na trhu je obrovská škála různých vytápěcích systémů, navíc zařízení jsou technicky vyspělejší a výkonnější a umožňují stlačit náklady na vytápění domu co nejníže.

Budoucí majitelé domu často do detailů zkoumají dostupné technologie a dlouze je mezi sebou porovnávají. Podle expertů z firmy Guzman ale zapomínají zahrnout do výběru kromě pořizovacích nákladů i měsíční provozní náklady, které určují, jak rychle se investice do topení vrátí.

„Například tepelné čerpadlo je dražší než elektrický kotel, ale zase má nižší měsíční provozní náklady. Proto klientům ukazujeme grafy s pořizovacími náklady ke konkrétním možnostem vytápění rodinného domu. Z těch je patrné, po kolika měsících se daný vytápěcí systém vyplatí. Samozřejmě čím větší je dům, tím delší je návratnost,“ říká hlavní projektant společnosti Guzman Václav Kuchynka.

Vytápěcí systémy je možné kombinovat

{{slot:foto}}

Vzhledem k řadě novinek mezi vytápěcími systémy se klienti nemusejí držet při zdi a jednotlivé technologie ve svém domě kombinovat. Zajímavý je třeba mix tepelného čerpadla a podlahového teplovodního vytápění, které má i funkci chlazení. Technologie stará zhruba dva roky funguje prostě – v létě se režim tepelného čerpadla jednoduše přepne na chlazení.

„Dříve něco takového nebylo možné, firmy se tomu úzkostlivě vyhýbaly,“ uvádí Václav Kuchynka a vysvětluje: „Technologie tehdy ještě nebyla tak vychytaná. Když například studenou keramickou podlahu ohřívalo slunce, tak se rosila. Dnes ale existuje regulace, díky níž potíž s rosením podlahy odpadá.“

Další možností pro vytápění domu jsou třeba elektrické sálavé panely. To je neotřelý topný systém, kdy jsou panely umístěny třeba na stropě a dokážou rovnoměrně zahřívat i velký prostor. Klienti také pro vytápění využívají fotovoltaické panely. Nepořizují si je ale hned.

„S fotovoltaickými panely čekají, protože na jejich instalaci zpočátku nemají peníze. Nejdřív se soustřeďují na to nejnutnější, aby mohli co nejdříve bydlet. Fotovoltaiku často odsouvají a přidávají k primárním vytápěcím systémům až v budoucnu,“ konstatuje Václav Kuchynka.

Úspora energií začíná už při navrhování dřevostavby

Aby se vám podařilo proměnit svůj dům v pohodlné a především úsporné bydlení, musíte na to myslet už při navrhování domu. Podle expertů na dřevostavby z firmy Guzman je nutné promyslet si především správnou orientaci domu a zvážit moderní rekuperaci tepla. To jsou klíčové body už při samotném navrhování domu.

Pokud se budete řídit jejich základními doporučeními, bude pro vás hračkou výrazně ve vašem domě snížit náklady na vytápění.

Vzorová kalkulace

 

Energetická náročnost bungalovu v Dolních Břežanech, postaveného podle individuálního projektu.
Dispozice 4+1, podlahová plocha 196 m2, plynový kotel na topení a teplou vodu se solárními kolektory na ohřev teplé vody.

Vstupní náklady: 110 000 Kč

Měsíční spotřeba: 2 000 Kč

Roční spotřeba: 24 000 Kč

Spotřeba za pět let: 120 000 Kč


Dům Bungalov Line 127 v individuálním provedení

 

Vyberte si dřevostavbu

dům z
katalogu

Postavíme vám dřevostavbu podle domu z katalogu. Ale také podle individuálního návrhu.

Prohlédnout katalog

individuální
dům

Postavíme vám dřevostavbu podle domu z katalogu. Ale také podle individuálního návrhu.

Více informací

Reference

„Kabelka“ opustil hokejový svět a na Kladně otevřel restauraci

Pětkrát vyhrál titul mistra světa, nad hlavou držel Stanley Cup, na svém kontě má i olympijskou medaili. František Kaberle junior přezdívaný „Kabelka“ má za sebou skvělou kariéru, během níž deset let působil i v zámořské NHL. Na rozdíl od svého bratra, který má v Torontu rodinu, se po skončení kariéry vrátil do vlasti.

Více informací

Postavila si dům svých snů

Před třiceti lety postavila rodina Blanky Chvalovské veliký dům v Blšanech. Když se ale její syn usadil ve Spojených státech, zůstala v obrovské dvougenerační vile sama. A začala proto přemýšlet o novém, o poznání menším domě.

Více informací

Prostornou terasu si užívají

Pokud chcete trávit teplé dny spíše venku než v domě, určitě uvítáte rozměrnou terasu. Ideálně navíc krytou před menší nepřízní počasí. Terasa nebývá standardní součástí typových domů od Haas Fertigbau, můžete si ji ovšem objednat u firmy Guzman. Podobně postupoval i pan Gaudek, který si přál zastřešenou terasu, kde by mohl trávit příjemné chvíle s rodinou.

Více informací
rodinné domy

    Mám zájem o rodinný dům [_post_title]

    Abychom vás mohli kontaktovat, musíme po nějakou dobu s maximální péčí zpracovávat vaše osobní údaje. Kompletní informace a podmínky zpracování naleznete zde.