Ještě před 10 lety lidé kombinovali při vytápění rodinného domu hlavně elektrokotle či plynové kotle s radiátory a podlahovým vytápěním. Dnes je situace jiná – na trhu je obrovská škála různých vytápěcích systémů, navíc zařízení jsou technicky vyspělejší a výkonnější a umožňují stlačit náklady na vytápění domu co nejníže.

Budoucí majitelé domu často do detailů zkoumají dostupné technologie a dlouze je mezi sebou porovnávají. Podle expertů z firmy Guzman ale zapomínají zahrnout do výběru kromě pořizovacích nákladů i měsíční provozní náklady, které určují, jak rychle se investice do topení vrátí.

„Například tepelné čerpadlo je dražší než elektrický kotel, ale zase má nižší měsíční provozní náklady. Proto klientům ukazujeme grafy s pořizovacími náklady ke konkrétním možnostem vytápění rodinného domu. Z těch je patrné, po kolika měsících se daný vytápěcí systém vyplatí. Samozřejmě čím větší je dům, tím delší je návratnost,“ říká hlavní projektant společnosti Guzman Václav Kuchynka.

Vytápěcí systémy je možné kombinovat

{{slot:foto}}

Vzhledem k řadě novinek mezi vytápěcími systémy se klienti nemusejí držet při zdi a jednotlivé technologie ve svém domě kombinovat. Zajímavý je třeba mix tepelného čerpadla a podlahového teplovodního vytápění, které má i funkci chlazení. Technologie stará zhruba dva roky funguje prostě – v létě se režim tepelného čerpadla jednoduše přepne na chlazení.

„Dříve něco takového nebylo možné, firmy se tomu úzkostlivě vyhýbaly,“ uvádí Václav Kuchynka a vysvětluje: „Technologie tehdy ještě nebyla tak vychytaná. Když například studenou keramickou podlahu ohřívalo slunce, tak se rosila. Dnes ale existuje regulace, díky níž potíž s rosením podlahy odpadá.“

Další možností pro vytápění domu jsou třeba elektrické sálavé panely. To je neotřelý topný systém, kdy jsou panely umístěny třeba na stropě a dokážou rovnoměrně zahřívat i velký prostor. Klienti také pro vytápění využívají fotovoltaické panely. Nepořizují si je ale hned.

„S fotovoltaickými panely čekají, protože na jejich instalaci zpočátku nemají peníze. Nejdřív se soustřeďují na to nejnutnější, aby mohli co nejdříve bydlet. Fotovoltaiku často odsouvají a přidávají k primárním vytápěcím systémům až v budoucnu,“ konstatuje Václav Kuchynka.

Úspora energií začíná už při navrhování dřevostavby

Aby se vám podařilo proměnit svůj dům v pohodlné a především úsporné bydlení, musíte na to myslet už při navrhování domu. Podle expertů na dřevostavby z firmy Guzman je nutné promyslet si především správnou orientaci domu a zvážit moderní rekuperaci tepla. To jsou klíčové body už při samotném navrhování domu.

Pokud se budete řídit jejich základními doporučeními, bude pro vás hračkou výrazně ve vašem domě snížit náklady na vytápění.

Vzorová kalkulace

 

Energetická náročnost bungalovu v Dolních Břežanech, postaveného podle individuálního projektu.
Dispozice 4+1, podlahová plocha 196 m2, plynový kotel na topení a teplou vodu se solárními kolektory na ohřev teplé vody.

Vstupní náklady: 110 000 Kč

Měsíční spotřeba: 2 000 Kč

Roční spotřeba: 24 000 Kč

Spotřeba za pět let: 120 000 Kč


Dům Bungalov Line 127 v individuálním provedení

 

Vyberte si dřevostavbu

dům z
katalogu

Postavíme vám dřevostavbu podle domu z katalogu. Ale také podle individuálního návrhu.

Prohlédnout katalog

individuální
dům

Postavíme vám dřevostavbu podle domu z katalogu. Ale také podle individuálního návrhu.

Více informací

Reference

Inteligentní dům umí mnohem více než jen hrát si se světly

Měli pozemek a chtěli co nejdříve bydlet ve svém. Proto se Lavičkovi rozhodli pro montovanou dřevostavbu. Stavět se začalo na jaře a Vánoce už rodina strávila v novém patrovém domě. Jejich dům je přitom výjimečný tím, že je doslova prošpikovaný moderními technologiemi. Nejen o tom, jak se staví inteligentní dům, jsme si povídali s jeho […]

Více informací

Neuvěřitelná rychlost výstavby bungalovu

Ta rychlost byla skvělá, pochvaluje si výstavbu bungalovu sportovní ředitel SK Kladno „Vždycky jsme si chtěli postavit vlastní dům a dřevostavba pro nás byla jasná volba,“ říká Petr Brabec, bývalý profesionální fotbalista, trenér a v současné době sportovní ředitel fotbalového SK Kladno. Od nastěhování do vysněného domu uběhlo už pět let a my jsme rodinu Brabcových […]

Více informací
rodinné domy

    Mám zájem o rodinný dům [_post_title]

    Abychom vás mohli kontaktovat, musíme po nějakou dobu s maximální péčí zpracovávat vaše osobní údaje. Kompletní informace a podmínky zpracování naleznete zde.