Někteří klienti mají v dřevostavbách vnitřní bazén, jiní dětské herny nebo třeba i lezeckou stěnu. Občas bývají součástí bungalovů či patrových domů vinné sklípky (často i s posezením) a nejrůznější „zašívárny“ – třeba místnost s kulečníkem nebo posilovna.

Nejčastěji chtějí lidé podle Václava Kuchyňky z firmy Guzman prádelnu či velkou šatnu, případně také obývací pokoj otevřený do krovu. Ale ani méně obvyklá přání nebývají překážkou. „Dřevostavby nejsou ničím omezené, je možné v nich postavit cokoli a proměnit je v opravdu luxusní, velmi individuální bydlení,“ říká.

Koneckonců v Haas Fertigbau před časem prokázali odolnost a pevnost montovaných dřevostaveb i tak, že na jednu z nich namontovali vnější lezeckou stěnu a na běžně používané obvodové panely zavěsili bez sebemenších potíží osobní automobil.

Vinný sklípek pod dřevostavbou

Více než horolezců, kteří by chtěli šplhat po fasádě svého domu, je ale mezi klienty firmy Guzman spíše milovníků vína. A tak jsou stále oblíbenější součástí dřevostaveb vinné sklípky. Majitelům často nahrává sklon pozemku, kdy je nutné hloubit základy pro dům. Pak už je snadné rozhodnout se pro hlubší podsklepení domu a vybudování samotného sklípku.

Ten se většinou vyzdívá z cihel a obkládá polystyrenem nebo minerální vatou, chlad pak jde do místnosti od země. Díky umístění zcela či částečně pod zemí bývá ve sklípku ideální teplota pro skladování vína a není nutné ho nijak chladit.

Někteří majitelé dřevostaveb skladují vína v obyčejném sklepě či v některé ze suterénních místností. A bohatě jim to stačí. Dřevostavby jsou totiž dokonale izolované a udržují stabilní teplotu, což je pro kvalitu vína klíčové. Když je mráz a v suterénu se netopí, bývá ve sklepě okolo 15 stupňů Celsia, když jsou venku letní třicítky, je „dole“ jen necelých 20 stupňů. Tak drobný teplotní výkyv vínu neublíží.

Zaplavejte si doma, kdykoli chcete

Ani vnitřní bazén není žádný problém, přestože někteří zhotovitelé dřevostaveb se takovému řešení vyhýbají a raději navrhují venkovní bazény. Firma Guzman ale už za dobu své existence pár vnitřních bazénů postavila – jeden z movitějších klientů si dokonce dopřál velkorysou krytou „plovárnu“ o rozměrech 10 krát 5 metrů. Stačí se tedy o svém přání zmínit již v rámci přípravy domu, aby s bazénem projektanti počítali.

Vnitřní bazén je příjemnější na údržbu, protože je dokonale chráněný před nečistotami zvenčí, a zároveň je také velice komfortní – můžete si zaplavat, kdy budete chtít. A to i během sychravých podzimních či mrazivých zimních měsíců.

Umístění vnitřního bazénu do dřevostavby má ale pár základních pravidel – především je důležité situovat bazén do přístavby, protože bývá náročnější na větrání, vyhřívání i samotný provoz, což by mohlo vadit při běžném životě v domě. V přístavbě je rovněž možné propojit ho s posilovnou, saunou či jinou relaxační zónou. U bazénu by navíc nikdy nemělo chybět zázemí v podobě toalety, sprch a případně i šatny.

Klíčový je i výběr materiálů, které musí odolat vodě i chemikáliím používaným k údržbě. Podlahy musí mít protiskluzovou úpravu, jinak hrozí pád a zranění. Klienti mohou sáhnout po litých nebo dřevěných podlahách (z tropických dřevin, které jsou výrazně odolnější).

Naprogramujte si dřevostavbu podle svého

V nových dřevostavbách jsou nyní stále populárnější systémy, které je proměňují v tzv. chytré domy. Inteligentní elektroinstalace již nejsou tak drahé jako dříve a nahrazují klasické konvenční vypínače a zásuvky. Jednotlivé „chytré“ prvky jsou přitom napojené na hlavní řídicí systém a je možné jejich funkce do detailů naprogramovat.

Nastavit si můžete třeba to, že při odchodu z domu a zakódování zabezpečovacího systému se automaticky vypnou všechny elektrospotřebiče, které nemusejí běžet. Nebo si můžete na dálku zkontrolovat, zda jsou zavřená všechna okna, když jste dům opouštěli ve spěchu, nejste si tím jisti a venku se zrovna rozpršelo. Inteligentní dům vás může také sám upozornit na to, že jsou okna otevřená. Vše se přitom dá propojit s chytrým mobilem nebo tabletem.

Inteligentní elektroinstalace umožňují rovněž doplňovat chybějící ovladače. „Pokud zjistíte, že vám ve vašem chytrém domě chybí například vypínač ke stávajícímu světlu, je možné se na osvětlení napojit bezdrátově. Oblíbené je i tlačítko připevněné na posteli, kterým si lidé mohou rozsvítit sérii světel při cestě na toaletu,“ usmívá se Václav Kuchyňka.

Vyberte si dřevostavbu

dům z
katalogu

Postavíme vám dřevostavbu podle domu z katalogu. Ale také podle individuálního návrhu.

Prohlédnout katalog

individuální
dům

Postavíme vám dřevostavbu podle domu z katalogu. Ale také podle individuálního návrhu.

Více informací

Reference

Inteligentní dům umí mnohem více než jen hrát si se světly

Měli pozemek a chtěli co nejdříve bydlet ve svém. Proto se Lavičkovi rozhodli pro montovanou dřevostavbu. Stavět se začalo na jaře a Vánoce už rodina strávila v novém patrovém domě. Jejich dům je přitom výjimečný tím, že je doslova prošpikovaný moderními technologiemi. Nejen o tom, jak se staví inteligentní dům, jsme si povídali s jeho […]

Více informací

Neuvěřitelná rychlost výstavby bungalovu

Ta rychlost byla skvělá, pochvaluje si výstavbu bungalovu sportovní ředitel SK Kladno „Vždycky jsme si chtěli postavit vlastní dům a dřevostavba pro nás byla jasná volba,“ říká Petr Brabec, bývalý profesionální fotbalista, trenér a v současné době sportovní ředitel fotbalového SK Kladno. Od nastěhování do vysněného domu uběhlo už pět let a my jsme rodinu Brabcových […]

Více informací
rodinné domy

    Mám zájem o rodinný dům [_post_title]

    Abychom vás mohli kontaktovat, musíme po nějakou dobu s maximální péčí zpracovávat vaše osobní údaje. Kompletní informace a podmínky zpracování naleznete zde.