Dřevostavby – zdravé bydlení pro každého
Dřevostavby mají řadu výhod. Mezi ty nejdůležitější patří také fakt, že jde o zdravé a ekologické bydlení. Uvnitř kvalitních dřevostaveb od prověřených dodavatelů panuje zdravé a přirozené klima, neboť dřevo jako přírodní materiál reaguje na změny vlhkosti a stabilizuje ji, což pozitivně ovlivňuje celé mikroklima. Dřevo v interiéru navíc snižuje výskyt alergenních a toxických látek.
Právě kvalita vnitřního prostředí by pro nás měla být při výběru domu důležitá, koneckonců domov je útočištěm, v němž trávíme podstatnou část života. Zejména rodiny s dětmi proto kladou velký důraz na zdravé bydlení, což ovšem vyžaduje použití zdravotně nezávadných materiálů při stavbě. I v tomto ohledu patří montované dřevostavby od renomovaných dodavatelů k absolutní špičce, neboť sázejí na prvotřídní dřevo s certifikáty od tuzemských i zahraničních institucí.
V posledních dekádách se technologie využívané pro moderní dřevostavby výrazně proměnily – předpokladem pro kvalitní dřevostavbu jsou právě certifikované materiály, které procházejí už ve výrobě důkladnou kontrolou. Společnost Guzman používá prověřený systém dřevostaveb Haas Fertigbau, v rámci něhož jsou jednotlivé panely a stavební konstrukce připraveny tak, aby byla stavba co nejefektivnější. Navíc díky certifikované výrobě i dřevu může Guzman garantovat spolehlivost a trvanlivost všech svých dřevostaveb na klíč, ať už se jedná o bungalovy, či o patrové domy.
Dřevostavby při povodních
Montované dřevostavby ustojí velkou vodu lépe než zděné stavby. Jejich technologie totiž umožňují rychlejší a přirozenější vysušení celé stavby. V případě cihlových domů trvá vysychání výrazně déle.
Dřevo přináší celou řadu úspor
Dosud byla řeč hlavně o zdravotním a kvalitativním aspektu, velmi důležitá je však i role dřevostaveb jako ekologického bydlení. Ve srovnání s ostatními stavebními materiály, jako jsou beton, cihla či ocel, má totiž dřevo nízkou primární energii. Dřevostavby tak již v základu splňují nízkoenergetický, často dokonce pasivní standard a tím výrazně šetří energii při samotném provozu.
Další úspory energie a materiálu a menší produkci odpadu zajišťuje rychlá montáž dřevostavby z předpřipravených dílců. Navíc lehčí dřevěné konstrukce umožňují šetřit i na dalších nákladech – například nákladech na dopravu na stavbu.
Argumentů pro dřevostavby s ohledem na ekologii je ale mnohem více. Především se staví z recyklovatelného materiálu, který lze na konci životního cyklu dřevostavby opět použít či alespoň částečně recyklovat. Nespornou výhodou pro vyznavače šetrného přístupu k přírodě je také fakt, že stromy absorbují z ovzduší oxid uhličitý, který pak zůstává ve dřevě užitém na konstrukci mnoho let, dokud se znovu neuvolní rozkladem nebo spálením.
Pokud je během životnosti dřevostavby vysázeno tolik stromů, kolik jich bylo nutné pokácet kvůli její stavbě, nezapříčiní dřevo nárůst oxidu uhličitého v atmosféře a dřevostavba může mít dokonce nulovou uhlíkovou stopu (to je množství oxidu uhličitého, které daný výrobek v průběhu svého životního cyklu vyprodukuje).
Výsledky průzkumu: Znovu by šli do dřevostavby
To všechno jsou benefity, které z dřevostaveb činí zdravé a ekologické bydlení. A lidé, kteří ve dřevostavbách žijí, to také moc dobře vědí. Z rozsáhlého průzkumu, který v letech 2012 až 2014 prováděli na Mendelově univerzitě v Brně, vyplývá, že dřevostavbu by si i napodruhé jako svůj domov zvolilo 95 procent majitelů dřevostaveb a dvě třetiny z nich jsou přesvědčeny o celkových výhodách dřevostaveb ve srovnání se zděnými domy.
Na podobné zdravotní i ekologické argumenty ostatně slyší už dlouhá léta lidé ve Skandinávii, v Rakousku, v Německu či třeba v zámoří. Nyní si tedy i v Česku dřevostavby postupně získávají renomé zdravého a ekologického bydlení.