Lidé, kteří se pouštějí do tvorby zahrady na vlastní pěst bez hlubších znalostí rostlin a zahradnických zákonitostí, dělají často podobné chyby. Zeptali jsme se odborníků Marty a Romana Švíglerových z firmy Zamaro, jaké to jsou, abyste se jim mohli vyhnout.

Tou nejobvyklejší je podle nich volba nevhodných rostlin či stromů.

„Klasikou jsou třeba stříbrné smrky či borovice zasazené v bezprostřední blízkosti stavby nebo elektrického vedení. Stromy za pár let značně vyrostou, a pak je lidé razantně řežou, čímž vznikají paskvily s nulovou sadovnickou hodnotou,“ uvádí Roman Švígler.

Další chybou bývá neuvážený nákup rostlin a jejich nahodilá výsadba bez promyšlené koncepce. Výsledkem je chaotický vzhled zahrady a její neatraktivnost v průběhu roku. Jednoduše řečeno – většina rostlin pak vykvétá naráz a po zbytek roku se na zahradě takříkajíc „nic neděje“.

Bez ladu a skladu vznikají často malé zahrádky či předzahrádky. Přitom právě ty je nutné promyslet velmi důkladně – malý prostor zkrátka nenabízí příliš velký prostor a aby dobře vypadal, jsou zkušenosti s rostlinami nezbytné.

„Do malých zahrádek sloužících jako reprezentativní prostory před domem se hodí zajímavé rostliny, které jsou celoročně atraktivní – například vykvetou v zimních měsících nebo kvetou dlouho v průběhu roku,“ říkají experti na zahrady Marta a Roman Švíglerovi.

Rostliny, keře a stromy pro lenivé zahradníky

A přidávají tipy na zajímavé rostliny, keře a stromy, které nejsou příliš náročné a mohou vytvořit „bezúdržbovou“ zahradu (to samozřejmě berte v nadsázce, určitá údržba zahrady je nutná vždy).

Uvádějí přitom nejen druh, ale v uvozovkách také daný kultivar. Ten je nejdůležitější – určuje, jak rostlina pokvete, jak bude vysoká, zda je úzká či široká apod. Pokud mají lidé zahradní projekt a nedrží se v něm kompletního názvu, může nakonec zahrada vyznít výrazně jinak.

Listnaté stromy s nižší vzrůstností a kulovitou korunou

Acer platanoides „Globosum“ (v minulosti hojně používaný javor do stromořadí, nyní se vrací do zahrad)

Acer campestre „Nanum“

Fraxinus excelsior „Globosum“

Fraxinus ornus „Obelisk“

Platanus acerifolia „Alphens globe“

Prunus fructicosa „Globosa“

Prunus padus „Nana“

Prunus serrulata „Kanzan“

Prunus „Umineko“

Jehličnaté dřeviny s nižším vzrůstností a kompaktnějším růstem

Abies koreana „Horstmanna Silberlocke“

Picea abies „Acrocona“

Picea abies „Inversa“ (převislý smrk)

Pinus sylvestris „Watereri“

Keře opadavé

Vesměs potřebují pravidelnou údržbu formou sestřihu buď pro podporu kvetení, odstranění odkvetlých květů či formování rostliny. Jejich nesporná výhoda spočívá ve veliké odolnosti vůči pěstitelským prohřeškům a zároveň se odvděčují vysokou atraktivitou květu.

Potentilla fructicosa (všechny kultivary)

Weigela Florida (všechny kultivary)

rod Spiraea (všechny zástupce)

Keře stálezelené

Nepotřebují každoroční sestřih a je s nimi spojená minimální údržba.

Buxus

Rhododendron

Cotoneeaster dammeri

Euonymus fortunei

Ilex aquifolium

Pieris japonica

Viburnum „Pragense“

Viburnum rhytidophyllum

Související články:

Užitková zahrada se vrací na výsluní

Pět tipů od expertů, jak mít krásnou zahradu

Sedm zaručených rad, jak mít u domu krásný trávník

Vyberte si dřevostavbu

dům z
katalogu

Postavíme vám dřevostavbu podle domu z katalogu. Ale také podle individuálního návrhu.

Prohlédnout katalog

individuální
dům

Postavíme vám dřevostavbu podle domu z katalogu. Ale také podle individuálního návrhu.

Více informací

Reference

Inteligentní dům umí mnohem více než jen hrát si se světly

Měli pozemek a chtěli co nejdříve bydlet ve svém. Proto se Lavičkovi rozhodli pro montovanou dřevostavbu. Stavět se začalo na jaře a Vánoce už rodina strávila v novém patrovém domě. Jejich dům je přitom výjimečný tím, že je doslova prošpikovaný moderními technologiemi. Nejen o tom, jak se staví inteligentní dům, jsme si povídali s jeho […]

Více informací

Neuvěřitelná rychlost výstavby bungalovu

Ta rychlost byla skvělá, pochvaluje si výstavbu bungalovu sportovní ředitel SK Kladno „Vždycky jsme si chtěli postavit vlastní dům a dřevostavba pro nás byla jasná volba,“ říká Petr Brabec, bývalý profesionální fotbalista, trenér a v současné době sportovní ředitel fotbalového SK Kladno. Od nastěhování do vysněného domu uběhlo už pět let a my jsme rodinu Brabcových […]

Více informací
rodinné domy

    Mám zájem o rodinný dům [_post_title]

    Abychom vás mohli kontaktovat, musíme po nějakou dobu s maximální péčí zpracovávat vaše osobní údaje. Kompletní informace a podmínky zpracování naleznete zde.