Zahrada u domu je oázou klidu a pohody. Aby ale byla zahrada atraktivní a funkční i po 20 letech, musí být poctivě a správně založena. Zeptali jsme se proto na tipy profesionálů – Marty a Romana Švíglerových ze zahradnické firmy Zamaro v Novém Strašecí.

1. Zahrada musí souznít s domem

Zatímco výběr domu lidé pečlivě zvažují, zahradu tak vážně neberou. „Dům si přitom často pořizují na celý život a zahrada je nedílnou součástí každého domu,“ říká Roman Švígler. Proto by podle něj měla úzce korespondovat s architekturou vybraného domu, aby obojí působilo dojmem jednolitého celku. „Zahrada je prostor, který majitele domu reprezentuje,“ dodává.

2. Zahrada má odpovídat hodnotě domu

Kvalitní zahrada vždy zvyšuje hodnotu celého domu, proto by měla odpovídat jeho ceně. Nevýrazná zahrada u honosného bungalovu či patrového domu zkrátka působí velmi nepatřičně. „Pokud vám po dostavbě rodinného domu nezbývají finance na kompletní zahradu, začněte trávníkem a kvalitu zahrady zvyšujte postupně,“ radí zahradníci.

3. Zahrada pomáhá prvnímu dojmu

Správně navržená zahrada umožní vyniknout detailům v okolí, například díky průhledům na les, kapličku či západ slunce, případně zakryje to, co je nežádoucí, například blízkou továrnu či rušnou ulici.

4. Pamatujte na umístění zahrady

Roli při navrhování zahrady vždy hraje umístění pozemku. „Jinak se plánuje zahrada v Polabí a jinak na Vysočině,“ říká Marta Švíglerová. Klíčová je také expozice pozemku vůči světovým stranám a jeho svažitost, stejně jako případné alergie a další zdravotní indispozice majitelů. Velkou roli hraje i jejich chuť se o zahradu starat.

5. Krásná zahrada může vzniknout všude

Ideální je samozřejmě rovinatý pozemek – na tom ale musí zahradníci pracovat s větším rozpětím výšek rostlin, aby zahrada získala větší plastičnost. Svažité zahrady jsou zase náročnější na realizaci a následnou údržbu – odměnou je ale větší originalita díky netradičním řešením.

Související články:

Sedm zaručených rad, jak mít u domu krásný trávník

Užitková zahrada se vrací na výsluní

Jak na zahradu? Vyhněte se nejčastějším chybám

Vyberte si dřevostavbu

dům z
katalogu

Postavíme vám dřevostavbu podle domu z katalogu. Ale také podle individuálního návrhu.

Prohlédnout katalog

individuální
dům

Postavíme vám dřevostavbu podle domu z katalogu. Ale také podle individuálního návrhu.

Více informací

Reference

„Kabelka“ opustil hokejový svět a na Kladně otevřel restauraci

Pětkrát vyhrál titul mistra světa, nad hlavou držel Stanley Cup, na svém kontě má i olympijskou medaili. František Kaberle junior přezdívaný „Kabelka“ má za sebou skvělou kariéru, během níž deset let působil i v zámořské NHL. Na rozdíl od svého bratra, který má v Torontu rodinu, se po skončení kariéry vrátil do vlasti.

Více informací

Postavila si dům svých snů

Před třiceti lety postavila rodina Blanky Chvalovské veliký dům v Blšanech. Když se ale její syn usadil ve Spojených státech, zůstala v obrovské dvougenerační vile sama. A začala proto přemýšlet o novém, o poznání menším domě.

Více informací

Prostornou terasu si užívají

Pokud chcete trávit teplé dny spíše venku než v domě, určitě uvítáte rozměrnou terasu. Ideálně navíc krytou před menší nepřízní počasí. Terasa nebývá standardní součástí typových domů od Haas Fertigbau, můžete si ji ovšem objednat u firmy Guzman. Podobně postupoval i pan Gaudek, který si přál zastřešenou terasu, kde by mohl trávit příjemné chvíle s rodinou.

Více informací
rodinné domy

    Mám zájem o rodinný dům [_post_title]

    Abychom vás mohli kontaktovat, musíme po nějakou dobu s maximální péčí zpracovávat vaše osobní údaje. Kompletní informace a podmínky zpracování naleznete zde.