Pět tipů od expertů, jak mít krásnou zahradu

Pět tipů od expertů, jak mít krásnou zahradu

Zahrada u domu je oázou klidu a pohody. Aby ale byla zahrada atraktivní a funkční i po 20 letech, musí být poctivě a správně založena. Zeptali jsme se proto na tipy profesionálů – Marty a Romana Švíglerových ze zahradnické firmy Zamaro v Novém Strašecí.

1. Zahrada musí souznít s domem

Zatímco výběr domu lidé pečlivě zvažují, zahradu tak vážně neberou. „Dům si přitom často pořizují na celý život a zahrada je nedílnou součástí každého domu,“ říká Roman Švígler. Proto by podle něj měla úzce korespondovat s architekturou vybraného domu, aby obojí působilo dojmem jednolitého celku. „Zahrada je prostor, který majitele domu reprezentuje,“ dodává.
 

2. Zahrada má odpovídat hodnotě domu

Kvalitní zahrada vždy zvyšuje hodnotu celého domu, proto by měla odpovídat jeho ceně. Nevýrazná zahrada u honosného bungalovu či patrového domu zkrátka působí velmi nepatřičně. „Pokud vám po dostavbě rodinného domu nezbývají finance na kompletní zahradu, začněte trávníkem a kvalitu zahrady zvyšujte postupně,“ radí zahradníci.

Foto: Zamaro zahrady

3. Zahrada pomáhá prvnímu dojmu

Správně navržená zahrada umožní vyniknout detailům v okolí, například díky průhledům na les, kapličku či západ slunce, případně zakryje to, co je nežádoucí, například blízkou továrnu či rušnou ulici.
 

4. Pamatujte na umístění zahrady

Roli při navrhování zahrady vždy hraje umístění pozemku. „Jinak se plánuje zahrada v Polabí a jinak na Vysočině,“ říká Marta Švíglerová. Klíčová je také expozice pozemku vůči světovým stranám a jeho svažitost, stejně jako případné alergie a další zdravotní indispozice majitelů. Velkou roli hraje i jejich chuť se o zahradu starat.

Foto: Zamaro zahrady

5. Krásná zahrada může vzniknout všude

Ideální je samozřejmě rovinatý pozemek – na tom ale musí zahradníci pracovat s větším rozpětím výšek rostlin, aby zahrada získala větší plastičnost. Svažité zahrady jsou zase náročnější na realizaci a následnou údržbu – odměnou je ale větší originalita díky netradičním řešením.