Zahrada u domu je oázou klidu a pohody. Aby ale byla zahrada atraktivní a funkční i po 20 letech, musí být poctivě a správně založena. Zeptali jsme se proto na tipy profesionálů – Marty a Romana Švíglerových ze zahradnické firmy Zamaro v Novém Strašecí.

1. Zahrada musí souznít s domem

Zatímco výběr domu lidé pečlivě zvažují, zahradu tak vážně neberou. „Dům si přitom často pořizují na celý život a zahrada je nedílnou součástí každého domu,“ říká Roman Švígler. Proto by podle něj měla úzce korespondovat s architekturou vybraného domu, aby obojí působilo dojmem jednolitého celku. „Zahrada je prostor, který majitele domu reprezentuje,“ dodává.

2. Zahrada má odpovídat hodnotě domu

Kvalitní zahrada vždy zvyšuje hodnotu celého domu, proto by měla odpovídat jeho ceně. Nevýrazná zahrada u honosného bungalovu či patrového domu zkrátka působí velmi nepatřičně. „Pokud vám po dostavbě rodinného domu nezbývají finance na kompletní zahradu, začněte trávníkem a kvalitu zahrady zvyšujte postupně,“ radí zahradníci.

3. Zahrada pomáhá prvnímu dojmu

Správně navržená zahrada umožní vyniknout detailům v okolí, například díky průhledům na les, kapličku či západ slunce, případně zakryje to, co je nežádoucí, například blízkou továrnu či rušnou ulici.

4. Pamatujte na umístění zahrady

Roli při navrhování zahrady vždy hraje umístění pozemku. „Jinak se plánuje zahrada v Polabí a jinak na Vysočině,“ říká Marta Švíglerová. Klíčová je také expozice pozemku vůči světovým stranám a jeho svažitost, stejně jako případné alergie a další zdravotní indispozice majitelů. Velkou roli hraje i jejich chuť se o zahradu starat.

5. Krásná zahrada může vzniknout všude

Ideální je samozřejmě rovinatý pozemek – na tom ale musí zahradníci pracovat s větším rozpětím výšek rostlin, aby zahrada získala větší plastičnost. Svažité zahrady jsou zase náročnější na realizaci a následnou údržbu – odměnou je ale větší originalita díky netradičním řešením.

Související články:

Sedm zaručených rad, jak mít u domu krásný trávník

Užitková zahrada se vrací na výsluní

Jak na zahradu? Vyhněte se nejčastějším chybám

Vyberte si dřevostavbu

dům z
katalogu

Postavíme vám dřevostavbu podle domu z katalogu. Ale také podle individuálního návrhu.

Prohlédnout katalog

individuální
dům

Postavíme vám dřevostavbu podle domu z katalogu. Ale také podle individuálního návrhu.

Více informací

Reference

Inteligentní dům umí mnohem více než jen hrát si se světly

Měli pozemek a chtěli co nejdříve bydlet ve svém. Proto se Lavičkovi rozhodli pro montovanou dřevostavbu. Stavět se začalo na jaře a Vánoce už rodina strávila v novém patrovém domě. Jejich dům je přitom výjimečný tím, že je doslova prošpikovaný moderními technologiemi. Nejen o tom, jak se staví inteligentní dům, jsme si povídali s jeho […]

Více informací

Neuvěřitelná rychlost výstavby bungalovu

Ta rychlost byla skvělá, pochvaluje si výstavbu bungalovu sportovní ředitel SK Kladno „Vždycky jsme si chtěli postavit vlastní dům a dřevostavba pro nás byla jasná volba,“ říká Petr Brabec, bývalý profesionální fotbalista, trenér a v současné době sportovní ředitel fotbalového SK Kladno. Od nastěhování do vysněného domu uběhlo už pět let a my jsme rodinu Brabcových […]

Více informací
rodinné domy

    Mám zájem o rodinný dům [_post_title]

    Abychom vás mohli kontaktovat, musíme po nějakou dobu s maximální péčí zpracovávat vaše osobní údaje. Kompletní informace a podmínky zpracování naleznete zde.