Sedm zaručených rad, jak mít u domu skvělý trávník

Sedm zaručených rad, jak mít u domu skvělý trávník

Když chcete mít u domu pěkný trávník, musíte mu věnovat také dostatek času a péče. Nabízíme tipy odborníků na zahrady, jak se o trávník dobře starat.

1. Sekejte, sekejte, sekejte. Trávník je nutné jednou týdně, maximálně jednou za deset dnů sekat.

2. Zalévejte a hnojte. Zálivka je klíčová zejména v létě. V období vegetace od dubna do září je potřeba trávník také hnojit – ideálně jednou měsíčně. Ovšem díky hnojivu pak trávník roste rychleji a musí se více sekat. Trochu začarovaný kruh.

Zdravý trávník je nedílnou součástí každé krásné zahrady

3. Odstraňujte plsť. Na jaře a na podzim je důležitá vertikutace, tedy odstranění plsti. Na podzim se plsť z trávníků odstraňuje, aby na zemi neležela přes zimu, na jaře se pak likviduje odumřelá plsť po zimě.

4. Nepouštějte se do vertikutace sami. Raději si objednejte zahradníky. Odstraňování plsti je časově náročné a například u 400metrového trávníku může dvěma lidem zabrat celé dopoledne. Na takové ploše bývá kubík plsti, často i více. Záleží na skladbě semena, některé trávy mají k plstnatění větší sklon.

trávník, jak pečovat o trávník
Velké plochy trávníku jsou krásné, ale náročnější na čas

5. Levné vertikutátory jsou k zlosti. Laciné stroje, které jsou k mání v nejrůznějších hobbymarketech i za pár tisíc, jsou jen hračky. Jejich kvalita odpovídá ceně, nože brzy odcházejí.

6. Travní semena vybírejte pečlivě. Novými trendy u trávníků jsou taková semena, která rostou pomalu a spíše do šířky místo do výšky.

Zakládání trávníku pomocí tzv. trávníkového koberce
Sekat by se mělo jednou týdně

7. Můžete mít různou barvu trávníku. Některá travní semena jsou laděná do modra, jiná jsou sytě zelená. Zvolte si takový typ trávníku, který vám vyhovuje. Současnou snahou je, aby trávníky byly nižší, pomalu rostoucí a intenzivně vybarvené.

Trávník může mít více odstínů zelené