Vysněné bydlení za rok a tři měsíce

Jak dlouhá může být cesta k novému domu? Věřte nevěřte, za pouhých šest měsíců můžete bydlet. Má to sice několik „ale“, ovšem rozhodně ne nepřekonatelných. Chcete důkaz?

Jedním takovým může být příběh manželů Hany a Bohumila Novotných. Stačí mít vše pečlivě připravené, vybrat kvalitní a spolehlivé partnery (v tomto případě společnosti Guzman a Haas Fertigbau), a pak už jen sledovat a těšit se z toho, jak nový dům roste.

Ale vezměme to popořádku. Manželé Novotní z Dubí u Teplic bydleli ve velkém rodinném domě společně se dvěma dcerami, ale poté, co ratolesti opustily rodný dům, stalo se pro ně velký dům nákladným a náročným na údržbu. „Jen oken měl dům osmadvacet, tak si představte, jaké to bylo, všechny umýt,“ povzdechl si Bohumil Novotný.

„Zůstali jsme v domě sami dva, v podstatě už důchodci a náklady na údržbu a provoz byly hodně vysoké. A tak jsme začali pátrat po novém bydlení. A protože jsme chtěli dřevostavbu, do oka nám padl Haas Fertigbau. Udělali jsme si výlet do Chánovic na den otevřených dveří. Chtěl jsem vidět, jakým způsobem domy staví. Nechtěli jsme nějakou dřevostavbu, která se lepí, jak to přijde pod ruku. To, co jsme viděli, nás přesvědčilo natolik, že jsme se hned na místě dohodli,“ popsal pan Novotný úplný začátek cesty za novým domem.

 

To byl teprve první krok. Následoval další: výběr společnosti Guzman, která celý zbytek stavby provedla na klíč. „Především díky osobnímu přístupu pana Kazíka vše perfektně fungovalo. Vše, co jsme si domluvili, platilo,“ poznamenal pan Bohumil.

Problém nebyl ani to, že si svůj dům manželé Novotní sami vyhlédli. „Měli jsme svou představu. Viděli jsme zděný dům, který se nám líbil, ale chtěli jsme ho v dřevostavbě. Pro Haas nebyl problém připravit pro nás individuální projekt. Nakonec jsme ale po dohodě s projektanty některé naše představy upravili. Třeba vnitřní uspořádání, podobu kuchyně nebo umístění krbu. Rozhodně to bylo ku prospěchu. Když koukáme na televizi, máme krb hned vedle ní. Takže pokud nic zajímavého nedávají, máme příjemný náhradní program,“ usmíval se pan Novotný.

 

Žádost o stavební povolení k domu, který je přízemním bungalovem s dispozicí 3 + kk a terasou, manželé Novotní podali 13. října 2017, a protože místní stavební odbor v Dubí nedělal žádné průtahy, 25. února 2018 nabylo právní moci a stavba mohla začít: Pátého března začala firma Guzman stavbu základové desky, a přestože musela být na čas přerušena kvůli mrazu, 29. března byla deska hotová. Na začátku dubna desku převzala společnost Haas Fertigbau, 16. 4. zahájila stavbu domu a 28. června bylo hotovo.

 

„Dům nám předali kompletní s kuchyní, skříněmi v ložnici a v šatně, bylo vymalováno, dům omítnutý a uklizeno. Mohli jsme se okamžitě nastěhovat, což jsme také udělali. Zimu jsme už strávili v domě, byť ještě bez zahrady a terasy,“ uvedl pan Novotný. V dubnu 2019 nastoupila firma na zahradu a na začátku května opět společnost Guzman na dokončení terasy a zámkové dlažby. „Práce na základové desce, to byl od lidí z Guzmana pod vedením stavbyvedoucího pana Nohy doslova koncert. A potom na zámkové dlažbě a terase následoval druhý,“ popsal pan Novotný finiš stavby. Na konci května 2019 bylo vše hotovo.

   

Suma sumárum, od začátku stavby základové desky po předání domu na klíč to trvalo necelé čtyři měsíce, do kompletního dokončení i s terasou, zahradou a dlažbou pak rok a tři měsíce. „Při volbě dřevostavby nás zaujala rychlost stavby, a to se naprosto potvrdilo. Navíc vše fungovalo jako na drátkách, bez problémů. Veškeré práce byly odvedeny ve vysoké kvalitě. A tak si můžeme dnes naplno užívat krásné a příjemné bydlení,“ konstatoval pan Novotný.