Nový dům můžete mít během několika týdnů. A jen tři měsíce od podpisu smlouvy už můžete bydlet. Samozřejmě když zvolíte dřevostavbu. Však si to spočítejte: Tři týdny zabere projekt, dva ohlášení stavby na úřadě, další tři stavba základů, měsíc pak samotná montáž dřevostavby včetně instalací a dodělání interiéru.

Dřevostavby jsou zkrátka rychlé. A klienti to oceňují jako jednu z největších výhod montovaných domů. Je přitom jedno, zda zvolíte bungalov či patrový dům. Jednotlivé kroky se samozřejmě mohou protáhnout, ovšem nejčastěji proto, že se zákazníci zpozdí s výběrem vybavení domu. „Když ale přijdou s konkrétní představou, kterou spolu doladíme, je zbytek stavby hodně rychlý,“ říká Petr Lexmann, který ve firmě Guzman provází klienty celým procesem stavby domu.

Jediné další problémy, které se ještě mohou vynořit, jsou spojené s počasím či sousedy. „Při ohlášení stavby je nutné mít souhlas sousedů, aby bylo jednání na stavebním úřadě úspěšné. Při stavbě základů pak zase záleží na počasí. Jinak ovšem dřevostavba nijak závislá na rozmarech počasí není. Stavět můžeme kdykoli – třeba i v zimě,“ konstatuje Petr Lexmann.

Dům roste doslova před očima

Guzman montuje dřevostavby z jednotlivých dílů, které vyrábí Haas Fertigbau ve své továrně v západočeských Chanovicích. Odtud je přivážejí kamiony přímo na pozemek. Mezi díly jsou jak obvodové stěny, tak i příčky. Samotná stavba je proto blesková – dělníci začínají s dřevostavbou v pondělí a do čtyř dnů už dům stojí.

Pokud se jedná o patrový dům, dělníci namontují na obvodové stěny stropní panel a pokračují v montáži stavbou patra. V případě přízemního domu, tzv. bungalovu, přivezou místo stropu sbíjené třecí vazníky.

„Dřevostavby stavíme tímto systémem certifikovaným v Česku, Německu i na Slovensku už spoustu let a ještě nikdy jsme žádný bungalov ani patrový dům neopozdili. Je to opravdu důkladně prověřená technologie, s níž pracuji už zhruba sedmnáct let,“ říká Petr Lexmann s tím, že za tu dobu se výrazně proměnila podoba sendvičových panelů.

„Dříve byly energie levnější, proto se nekladl takový důraz na tepelné ztráty objektu. Nyní jsou ale úspory energií jednou z klíčových výhod dřevostaveb a používaný panel se kvůli tomu rozšířil z původních 22 na současných 34 centimetrů.“

Koordinátor za klienty všechno vyřeší

Petr Lexmann je klientům po celou dobu stavby po ruce – komunikuje za ně s dělníky a věnuje se záležitostem, které je v průběhu stavby nutné vyřešit. Zákazníci tak mají klid, což oceňují především ti, kdo stavějí svůj první dům.

Ale příjemná služba je to i pro ty, kdo již v minulosti stavěli klasický zděný dům a museli o všem dlouze debatovat s různými partami řemeslníků od zedníků přes tesaře až třeba po instalatéry. A dobře si pamatují, že když se něco nepovedlo, jedni řemeslníci přehazovali odpovědnost na druhé.

„To u nás nezažijete. Naopak z naší filozofie, že za klienta všechno obstarává jeden člověk, bývají lidé nadšení. Když něco potřebují, stačí jim jen zvednout telefon a vytočit jediné číslo,“ usmívá se Petr Lexmann. Nadšení bývají i z pracovních čet, které na stavbě nepřetržitě pracují. „Na lidi zvenčí to působí jako efektivní a efektní koncert,“ říká koordinátor z firmy Guzman.

Instalatéři jsou rychle hotoví

Ve stejnou dobu jako dělníci ze základní čety pracují na domě také elektrikáři, kteří natahují elektroinstalaci. Poté se instalují další rozvody. Také instalatérská četa je neuvěřitelně rychlá – práce jim zabere zhruba dva až čtyři dny. Důvod? Montované dřevostavby jsou díky prefabrikovaným panelům již z výroby připraveny na kompletní montáž rozvodů.

Instalatéři používají výhradně materiály německé firmy Rehau, což je naprostá světová špička v oboru. „Rozvody v podlahách a ve zdech jsou klíčové. Všechno ostatní si mohou lidé v domě vyměnit, trubky v podlaze ne,“ zdůrazňuje Petr Lexmann.

Následují betonáři a obkladači. Pak se ještě instalatéři do domu vracejí, aby na položené obklady a vymalované plochy namontovali bidety, vany a radiátory. I napodruhé je instalatérská parta rychlá – někdy stihne vše potřebné za jediný den, běžnou normou jsou dva až tři dny. Pokud ale chce mít klient v domě složitější systémy, například moderní rekuperaci vzduchu, trvá to o něco déle. Ale instalatéři pak přicházejí pracovat do domu dříve, aby vše stihli na čas.

Změny i na poslední chvíli

Všechny týmy, které na dřevostavbě pracují, pořizují během výstavby kompletní fotodokumentaci. Klienti tak vědí, jak vše probíhalo, pokud neměli čas průběžně dohlížet na jednotlivé kroky. Budoucí majitelé domu se však vždy potkávají alespoň s každou pracovní četou, která do domu nastupuje. Společně pak procházejí dům, a jak říká Petr Lexmann, je to i poslední příležitost, jak před dokončením stavby ještě něco na poslední chvíli změnit.

„Dřevostavba je taková skládačka. A někdy se lidem nemusí povést složit ji na papíře tak, jak by si přáli. Na místě tedy mohou některé prvky vnitřního vybavení či exteriéru domu ještě upravit. Ve většině případů se ale jedná jen o zanedbatelné detaily,“ vypráví.

Právě minimum změn, které klienti v dřevostavbách provádějí, nejlépe svědčí o tom, jak kvalitně bývá zpracovaný celý projekt. Kvalita projektu je důležitá, zvlášť když se staví v tak rychlém tempu a přitom v prvotřídní kvalitě dané certifikáty renomovaných institucí jak z České republiky, tak z Německa.

Z čeho se staví dřevostavba

Firma Guzman využívá certifikovaný systém Haas Fertigbau. Jeho základem jsou stěnové panely sendvičové konstrukce. Skládají se ze sádrokartonu, pod nímž je dřevotříska (ta chrání sádrokarton třeba před prokopnutím a zároveň je díky ní možné věšet na stěnu předměty), další vrstvou je fólie bránící pronikání vlhkosti do stěny, dřevěný nosný trám a mezi nosnými profily pak ještě vrstva minerální vaty. Tloušťka vaty je 20 centimetrů, jedná se tedy o velmi silný izolant zajišťující příjemnou tepelnou pohodu v domě.

Ve směru ven z domu pak následuje opět dřevotříska, zabezpečující tuhost konstrukce v příčném směru, na ní je pak klasický „zateplovák“, tedy polystyren a stěrková omítka vyztužená perlinkou.

Výhoda dřevostaveb je v tom, že takto dokonale izolující panel má celkovou tloušťku jen něco málo přes 34 centimetrů. Pokud byste chtěli mít stejně dobře izolovanou zděnou stavbu, byla by tloušťka stěn kolem 55 centimetrů. Prostup tepla je přitom stejný.

Konstrukce dřevostavby proto umožňuje také významnou úsporu místa – na stejné zastavěné ploše jednoduše získáte i několik metrů obytného prostoru navíc.

Vyberte si dřevostavbu

dům z
katalogu

Postavíme vám dřevostavbu podle domu z katalogu. Ale také podle individuálního návrhu.

Prohlédnout katalog

individuální
dům

Postavíme vám dřevostavbu podle domu z katalogu. Ale také podle individuálního návrhu.

Více informací

Reference

Inteligentní dům umí mnohem více než jen hrát si se světly

Měli pozemek a chtěli co nejdříve bydlet ve svém. Proto se Lavičkovi rozhodli pro montovanou dřevostavbu. Stavět se začalo na jaře a Vánoce už rodina strávila v novém patrovém domě. Jejich dům je přitom výjimečný tím, že je doslova prošpikovaný moderními technologiemi. Nejen o tom, jak se staví inteligentní dům, jsme si povídali s jeho […]

Více informací

Neuvěřitelná rychlost výstavby bungalovu

Ta rychlost byla skvělá, pochvaluje si výstavbu bungalovu sportovní ředitel SK Kladno „Vždycky jsme si chtěli postavit vlastní dům a dřevostavba pro nás byla jasná volba,“ říká Petr Brabec, bývalý profesionální fotbalista, trenér a v současné době sportovní ředitel fotbalového SK Kladno. Od nastěhování do vysněného domu uběhlo už pět let a my jsme rodinu Brabcových […]

Více informací
rodinné domy

    Mám zájem o rodinný dům [_post_title]

    Abychom vás mohli kontaktovat, musíme po nějakou dobu s maximální péčí zpracovávat vaše osobní údaje. Kompletní informace a podmínky zpracování naleznete zde.