Svůj velký dům milují. I díky nízkým nákladům na provoz
Manželé Halamovi bydlí v dřevostavbě od firmy Guzman už patnáct let. Nadšení byli už na začátku a ani zub času jejich spokojenost nenahlodal. „Kvalitnější bydlení jsme si ani nemohli přát,“ říkají oba svorně, když se potkáváme na zápraží.
Paní domu Ivana nás hned zve dovnitř na kávu a vysvětluje, co se jim na dřevostavbě nejvíce líbí. „Především oceňujeme příjemné mikroklima, které v domě je. Stavba dobře dýchá a má opravdu velmi dobré tepelné vlastnosti. Takže zatímco v zimních měsících je uvnitř teplo, v létě se dům naopak nepřehřívá a je pro nás útočištěm před venkovním horkem,“ vypráví Ivana Halamová. To podle ní z čísel nevyčtete, to musíte jednoduše zažít na vlastní kůži.
Její muž přikyvuje a dovysvětluje, že aby se horní pokoje neohřívaly, bylo nutné do střešních oken nainstalovat nadstřešní rolety. „S výsledkem jsme maximálně spokojení. Bydlí se nám skvěle,“ dodává Josef Halama s tím, že se tepelná pohoda propisuje i do nákladů na provoz domu. Vše v domě funguje na elektřinu a vyúčtování za šestičlennou rodinu dělá 39 000 korun ročně. Měsíční náklady tedy činí jen něco málo přes tři tisíce.
„Tak příznivé číslo jsme vůbec nečekali, a když nám to před stavbou ve firmě Guzman říkali, moc jsme jim nevěřili,“ přiznávají Halamovi, že počítali s mnohem vyššími měsíčními platbami.
Katalogový dům s vlastním rukopisem
Zato o dřevostavbě měli oba jasno od samotného začátku, protože od známých věděli, že se staví rychle a kvalitně. Zbývalo tak jen vybrat si dům z katalogu. Volba nakonec padla na Basic Line La Grande, což je velmi elegantní, příjemný a jednoduchý dům, jehož pohodovou atmosféru dotváří otevřená vstupní galerie. Tu si každý okamžitě zamiluje a platí to i u domu Halamových.
Basic Line La Grande je navíc velmi tvárný a variabilní dům, takže je možné si jeho podobu přizpůsobit vlastním přáním a snům – ať už volbou střešního vikýře, balkonu, zimní zahrady nebo mnoha dalších prvků. I proto po něm Halamovi sáhli a promítli do něj svůj rukopis. Z věcí viditelných na první pohled přibylo třeba velké úložné místo nad garáží nebo carport, k tomu sprchový kout v přízemí a šatna v patře.
Jakmile měli Halamovi vybraný dům z katalogu a vymyšlené úpravy, toužili už co nejrychleji bydlet. A jejich představy o rychlé výstavbě dřevostavby se brzy potvrdily i v praxi. Realita přitom možná ještě o fous překonala očekávání. Nikdy dřív totiž dům nestavěli, a tak přesně nevěděli, do čeho jdou.
Žádné vícepráce, žádné starosti
„Ovšem stavba s firmou Guzman probíhala naprosto hladce, což bylo úžasné, protože dřív jsme třeba při opravách a úpravách v bytě s řemeslníky občas zažili nějaké potíže. To ale rozhodně nebyl tento případ. Neproběhly žádné vícepráce, v podstatě jsme neměli žádné starosti v celém průběhu stavby. Vše, co jsme si domluvili, proběhlo, jak mělo,“ zdůrazňuje Ivana Halamová.
A Josef Halama s úsměvem dodává: „Náš barák navíc vyrostl tak rychle, že i většina sousedů žasla, jak je to možné.“
Nejenže rychle vyrostla hrubá stavba, ale v podobném tempu pokračovaly i dokončovací práce. Halamovým při té vzpomínce vytanulo na mysli, jak se dlouhé měsíce táhla nedaleká stavba zděného rodinného domu. „Nakonec v něm bydleli až po třech letech, kdy jsme si už dávno užívali vlastní zahrádku,“ říkají manželé Halamovi.
Ranní káva na terase se neomrzí
Rádi jsou však nejen venku, ale i uvnitř. V domě mají k dispozici pět pokojů, jimž kraluje obří, takřka 40metrový obývací pokoj. Ten je srdcem domu a středobodem rodinného dění. V přízemí k němu přiléhá ještě jeden pokoj a samostatná kuchyň, další tři prostorné pokoje jsou pak o patro výše. Dva z horních pokojů mají navíc přístup na balkon, kde se přes den příjemně čte nebo lenoší.
„Miluju ranní kávu na balkoně nebo na terase u obýváku. To je asi ten nejlepší start dne,“ vzpomíná na letní rána Ivana Halamová a její manžel přizvukuje, že už si svůj život ani nedovede představit jinak a jinde.
Oba se přitom shodují, že bez pohodové stavby by to určitě tak pohodové bydlení nebylo. „Stavby domu jsem se bála,“ říká paní Ivana. „Ale s firmou Guzman jsme si ji nakonec užili. Vždyť když jsme se stěhovali sem, v podstatě stačilo zabalit si kartáček na zuby a převzít klíče,“ usmívá se.